Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna seara.As dori daca poate sa ma ajutecineva cu niste indemnuri?Tatal meu a divortat de mama mea si a trait in concubinaj cu alta femeie cu care au cumparat impreuna o casa si niste terenuri noi suntem trei frati as dori sa stiu daca avem si noi impreuna cu mama dreptul la ceva din acestea si ce trebuie sa facem deoarece el a murit.Mentionez ca cu acea femeie nu au avut copii si ea a zis ca iar fi zis ca are ceva bani la banca pentru mine dar mie nu mia zis nimic el.va multumesc.
Toti fratii aveti dreptul la mostenire ,dupa tatal dvs.
in ce sens "au cumparat impreuna"? au cumparat in cote indivize?

in principiu singurii mostenitori ai tatalui sunteti dvs si cei doi frati ai dvs, mama nu are vocatie succesorala in urma divortului.
Acum trebuie sa va prezentati la un birou notarial pentru dezbaterea succesiunii dupa tatal dvs. Daca nu planuiti sa faceti acest lucru in curand, mergeti macar si dati o declaratie de acceptare a succesiunii si solicitati inscrierea acesteia in RNOS.
Daca aveti cunostinta la ce banca s-ar putea afla sumele de bani despre care vorbiti, cereti notarului public sa va redacteze o cerere catre institutia respectiva in urma careia sa aflati daca exista conturi deschise pe numele tatalui dvs acolo si care este situatia acestora. eventualele sume de bani existente vor intra in masa succesorala si vor fi impartite in mod egal intre frati.