Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt

Doi prieteni de-ai mei au furat o geanta de la o femeie de pe strada. Acestia au tras de geanta si au fugit. Dupa o luna i-au gasit politia si i-a luat la sectie. Acolo au dat declaratie si le-au luat amprentele. Ei au recuperat geanta cu cheile de la masina, si a mai ramas nerecuperat prortofelul cu carduri si acte si o suma de bani de 500 ron. Urmeaza sa le faca niste teste si o ancheta sociala. Acest lucru se numeste furt sau talharie ? Ce pedeapsa vor primi ?
NU exista aceasta institutie de drept in legislatia romaneasca.
Incadrarea juridica va fi foarte probabil pe talharie.