Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA import
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA import

Buna ziua.
am o firma care importa marfuri din Polonia. Anul trecut trebuia sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari, pe care am facut-o in octombrie. Acum am primit facturi de la firma din Polonia in care este facturat TVA-ul pentru marfurile cumparate pentru periada august-octombrie 2010. Cei din Polonia au dreptul sa factureze TVA-ul din perioada sus mentionata daca dupa vanzarea marfurilor eu am platit deja TVA in Romania si daca da ce trebuie sa fac? Multumesc pentru raspuns. Cu stima.
problema este mai mult decat incurcata acum.
pentru perioada august-octombrie 2010 ati efectuat achizitii intracomunitare de bunuri fara a fi inregistrat in roi.
cu toate acestea, furnizorul nu a mai verificat codul dvs. de tva si a facturat in regim de scutire.
la momentul respectiv pentru marfa achizitionata ati inregistrat taxare inversa si ati declarat operatiunea in 390, baza impozabila fiind valoarea neta a facturii furnizorului.
acum furnizorul si-a data seama de greseala facuta, banuiesc in urma unui control si s-a decis sa va factureze si tva aferenta, cota de polonia.
aveti doua posibilitati:
1. returnati facturile si refuzati categoric plata acestora, intrucat vina este a lui si trebuie sa-si asume scutirea de tva aplicata la momentul respectiv
2. returnati facturile si-l rugati sa storneze facturile initiale si sa va refactureze cu tva, iar cand inregistrati noile facturi corectate, cuprindeti in baza de impozitare si tva de pe factura.
Eu inteleg ca furnizorul din Polonia a procedat corect, a facturat cu tva.
Nu inteleg insa daca cumparatorul a aplicat taxarea inversa, din expresia "daca dupa vanzarea marfurilor eu am platit deja TVA in Romania" inteleg ca se refera la plata tva colectat ca urmare a vinzarii marfii.

Neinregistarea in ROI inainte de efectuarea achizitiei este eroarea dvoastra nu a furnizorului. Dvoastra puteti solicita rambursarea tva platit in Polonia, conform procedurilor, daca intruniti conditiile.

t.simona, utilizator