Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... apel formal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

apel formal

Ce inseamna apel formal?
Nu exista consacrata in terminologia judiciara,aceasta expresie.
Probabil, ca este vorba despre indicatia presedintelui catre grefier,sa verifice prezenta partilor in sala de judecata pentru a vedea ce dosar poate abordat,in care sunt partile prezente
Apelul formal este apelul declarat in termen impotriva unei sentinte insa nemotivat, motivarea acestuia urmand sa fie formulata dupa redactarea hotararii de catre instanta.