Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... convocare Adunare Generala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

convocare Adunare Generala

in urma unor nereguli depistate in asociatie , pot sa convoc o adunare generala extraordinara, cu proprietarii din scara mea?
neregulile au fost verificate de persoane in competenta, din cadrul primariei.

femeia de servici pt un program de 2 ore pe zi are de luat bani in mana 7oo lei
deci sa inteleg ca ea ajunge la in jur de 900 ron sal brut
pai cel putin , proprietarii de pe scara mea nu suntem de acord cu salaruil asta.

in total ,ea are pe asociatie 7 scari de 4 etaje ,dar mai ales activitatea ei lasa de dorit !

acesta e doar un motiv pt convocarea ad. gen.

pt un program de 2 ore pe zi , cam cat ar trebui sa negociem salariu , dati-ne un sfat ,va rugam.

se poate face incadrarea si pe conventie civila?

multumesc
ContSters122354, utilizator
Putin peste un milion este suma lunara care o ridica si ingrijitoarea noastra.Depinde acum cate scari are dar cam atat este pentru o scara la mai multe asociatii.

Dar daca comvocati adunarea cenerala pe scara de ce nu incercati un sistem de autogospodarire?.Poate sunteti boieri mari si atunci platiti fara numar,fara numar...
@johnpescar,
Am incercat si noi metoda autogospodaririi, dar nu a mers. Am facut niste grafice, in sfarsit nu a mers de nici-o culoare.
Un pret cat de cat corect ar fi in jur de 7-8 lei/ apt (apt. cu cota-parte indiviza diferita). Ei, imultiti nr. de apt. cu aceasta suma si vedeti ce iese, mai negociati si gata.
Exemplu de la noi - luna dec. 2010, pt. ca acum nu mai lucreaza (demisie):
- suprafata utila deservita = 7.929,84 mp
- salariul de baza negociat = 750,00 lei
- cheltuiala salariala bruta = 960,00 lei
Program 8 ore/zi
Facem urmatorul calcul: 960 / 7929,84 = 0,1211 lei/mp;
Astfel ca un pentru ap. de 50 mp proprietarului i se repartizeaza costuri aferente fem. de serviciu suma de 6,05 lei/ luna.
Sper ca am fost de ajutor.
Pai 7-8 lei/apt. nici nu este mult.Uite de exemplu la noi pe scara sunt 19 apart. dar salariul ingrijitoarei se calculeaza in functie de numarul de persoane din apartament.
Deci in luna decembrie 2010:
Nr. pers.=38
Nr.pers.apart. meu=3
3,6570x3=10,971 lei de plata/apart.
Eu nu am inteles niciodata de ce se calculeaza dupa nr. de persoane daca ingrijitoarea face curatenie o singura data pe zi si nu dupa fundul fiecarei persoane.Dar stii cum este vorba ca la omul sarac ... caci de chestia asta profita apartamentele cu numar mic de locatari sau apartamentele din care pleaca luna de luna toate persoanele in concedii,rezidente etc. Intotdeauna am sustinut ca daca toti dorim ca cineva sa ne slugareasca toate apartamentele ar trebui sa achite in mod egal dupa cota indiviza.:">

38x3,657=138,966/luna de maturat,spalat si sters o scara de bloc(brut).
johnpescar, utilizator
Proprietari nu sunt cu nimic de acord. Dar cand este vorba de salariile lor urla in fata parlamentului
enachegeta a scris:
femeia de servici pt un program de 2 ore pe zi are de luat bani in mana 7oo lei
deci sa inteleg ca ea ajunge la in jur de 900 ron sal brut
pai cel putin , proprietarii de pe scara mea nu suntem de acord cu salaruil asta.

in total ,ea are pe asociatie 7 scari de 4 etaje ,dar mai ales activitatea ei lasa de dorit !

acesta e doar un motiv pt convocarea ad. gen.

Ati amestecat mai multe lucruri care nu au legatura intre ele.
1. Daca pentru 7 scari persoana care face curatenie primeste 700 lei inseamna ca primeste 100 le/scara ceea ce este un pret modest.
2. Pentru a face curatenie pe 7 scari cred ca oricui iar lua jumatate de zi, adica macar 30 de minute pe scara si nu 2 ore in toatal cum se spune.
3. Pentru a angaja alta femeie de serviciu nu trebuie sa convocati adunarea generala. Presedintele asociatie angajeaza personal, nu adunarea generala.
In adunarea generala alegeti presedintele si membrii comitetului. Tot acolo stabiliti un fond de salarii in funactie de persoanele platite. Comitetul executiv condus de presedinte stabilesc salariile incadrandu-se cu cheltuielile in bugetul aprobat de adunarea generala.