Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... mesaje furate de pe YM
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

mesaje furate de pe YM

Sotul " DOAMNEI " mele ...i-a instalat ..pe laptopul din casa un program numit keyloger.....i-a dat drumul sa ruleze ..si programul a inregistrat toate convorbirile din camera , toate parolele tastate pe laptop precum si toate mesajele + video..la ce a intrat in laptop......adica tot ce am vorbit eu cu " doamna" + alte mesaje de la alti interocutori si cam tot ce s-a discutat in casa . In acest caz ...poate folosii acele decriptari " mesaje " impotriva mea ....intr-un proces de divort ...sau eu ori " doamna " l-am putea acuza de violarea corespondentei personale ? Intre timp sotul " doamnei " i-a recunoscut ca a instalat acel program si a vazut tot dar ca ulterior l-a sters si ca nu poate nimeni sa-i zica sau sa-i faca ceva , iar laptopul la luat " doamna " si la ascuns , adica sotul " doamnei " nu mai are acces la laptop . Multumesc !
da, fapt e infractiune, art 195 C.p. violarea secretului corespondentei, insa inregistrarile mesajelor pot fi folosite in procesul de divort
cum pot fii folosite ?....sotul " doamnei " nu are aprobarile legale pentru a efectua inregistrari ..video sau audio...
nu trebuie sa aiba nici o aprobare, de la cine sa aiba aprobare? le foloseste pur si simplu....in schimb "doamna"poate face plangere penala pt violarea secretului corespondentei
Bogdan OLARU a scris:

da, fapt e infractiune, art 195 C.p. violarea secretului corespondentei, insa inregistrarile mesajelor pot fi folosite in procesul de divort

Inregistrarile audio-video, in procesele civile (de divort-in speta), nu stiu cum ar putea fi incuviintate/administrate deoarece codul de procedura civila nu prevede/reglementeaza admisibilitatea/administrarea unor astfel de probe/dovezi.

Ar fi interesant daca @Bogdan OLARU ne-ar da mai multe detalii, argumente, jurisprudenta, text de lege aplicabil etc cu privire la sustinerile sale.:)
Iuliana Cermak, Avocat
bun ....am inteles ca " doamna " poate face plangere penala .......dar eu ...in caz ca ma acuza ...pot face aceeasi plangere penala? , pentru ca " doamna " cu mine vorbea in acele mesaje .....si ..inca o chestie ...nu inteleg ...toata lumea are voie sa spioneze pe toata lumea ...si daca lui X i se pare ca are ceva de castigat dintr-o anumita discutie care a decriptat-o el ...inseamna ca cei care folosesc YM se pot astepta oricand la vreo acuzatie in fata justitiei de la te miri cine .....asta pentru ca poate folosii inregistrarile tip mesaj , video sau audio ..........