avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... mesaje furate de pe YM
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

mesaje furate de pe YM

Sotul " DOAMNEI " mele ...i-a instalat ..pe laptopul din casa un program numit keyloger.....i-a dat drumul sa ruleze ..si programul a inregistrat toate convorbirile din camera , toate parolele tastate pe laptop precum si toate mesajele + video..la ce a intrat in laptop......adica tot ce am vorbit eu cu " doamna" + alte mesaje de la alti interocutori si cam tot ce s-a discutat in casa . In acest caz ...poate folosii acele decriptari " mesaje " impotriva mea ....intr-un proces de divort ...sau eu ori " doamna " l-am putea acuza de violarea corespondentei personale ? Intre timp sotul " doamnei " i-a recunoscut ca a instalat acel program si a vazut tot dar ca ulterior l-a sters si ca nu poate nimeni sa-i zica sau sa-i faca ceva , iar laptopul la luat " doamna " si la ascuns , adica sotul " doamnei " nu mai are acces la laptop . Multumesc !
Cel mai recent răspuns: calcium , utilizator 18:14, 10 Februarie 2011
da, fapt e infractiune, art 195 C.p. violarea secretului corespondentei, insa inregistrarile mesajelor pot fi folosite in procesul de divort
cum pot fii folosite ?....sotul " doamnei " nu are aprobarile legale pentru a efectua inregistrari ..video sau audio...
nu trebuie sa aiba nici o aprobare, de la cine sa aiba aprobare? le foloseste pur si simplu....in schimb "doamna"poate face plangere penala pt violarea secretului corespondentei
Bogdan OLARU a scris:

da, fapt e infractiune, art 195 C.p. violarea secretului corespondentei, insa inregistrarile mesajelor pot fi folosite in procesul de divort


Inregistrarile audio-video, in procesele civile (de divort-in speta), nu stiu cum ar putea fi incuviintate/administrate deoarece codul de procedura civila nu prevede/reglementeaza admisibilitatea/administrarea unor astfel de probe/dovezi.

Ar fi interesant daca @Bogdan OLARU ne-ar da mai multe detalii, argumente, jurisprudenta, text de lege aplicabil etc cu privire la sustinerile sale.:)
Ultima modificare: Joi, 10 Februarie 2011
Iuliana Cermak, Avocat
bun ....am inteles ca " doamna " poate face plangere penala .......dar eu ...in caz ca ma acuza ...pot face aceeasi plangere penala? , pentru ca " doamna " cu mine vorbea in acele mesaje .....si ..inca o chestie ...nu inteleg ...toata lumea are voie sa spioneze pe toata lumea ...si daca lui X i se pare ca are ceva de castigat dintr-o anumita discutie care a decriptat-o el ...inseamna ca cei care folosesc YM se pot astepta oricand la vreo acuzatie in fata justitiei de la te miri cine .....asta pentru ca poate folosii inregistrarile tip mesaj , video sau audio ..........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citirea e-mailurilor din posta unui coleg Mihaimp Mihaimp Buna ziua, Se poate cineva folosi de informatiile/mesajele primite/trimise din emailul personal in conditiile in care eu am folosit calculatorul institutiei ... (vezi toată discuția)
Violare de corespondenta???/ lupianca lupianca Buna seara...am o intrebare. Daca, in timpul casatoriei sotii aveau aceeasi parola la mailurile personale ( deci totul era pe fata ca sa zic asa) iar sotia a ... (vezi toată discuția)
Buna seara, cum imi pot impiedica sotia sa ma inregistreze audio/video ... ionut.nechifor ionut.nechifor Buna seara, Cum imi pot impiedica sotia sa ma inregistreze audio/video in apartamentul nostru proprietate comuna? Mentionez ca a instalat fara acordul meu ... (vezi toată discuția)