Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Depasire viteza si neacordare prioritate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Depasire viteza si neacordare prioritate

Intamplare :

circulam cu masina proprietate personala pe o sosea cu 2 benzi + linie tramvai , pe sens cu viteza de 65 km / h (dupa cum spun ei) , eu cred ca aveam maxim 60 , in fine
pe partea mea de carosabil nu era nici un pieton , in schimb pe partea stanga a ajuns odata cu mine la ax un pieton (deci eu am ajuns pe trecere si el sa zicem pe ax.)

am fost oprit bineinteles de organul competent i-am dat actele si cand l-am intrebat de ce am fost oprit mi-a zis sa astept , a dat prin statie la colegu care la randul lui a zis sa astepte ... dupa care a comunicat ...viteza si neacordare prioriate.

am incercat sa aduc persoana care a traversat dar a zis ca nu il intereseaza
i-am cerut filmarea si mi-a spus ca nu imi arata nimic

eram insotit de o persoana pe care am trecut-o martor

am inceput contestatia si astept cerificatul de grefa

cee parere aveti , oare am vreo sansa ?
in aceeasi situatie se afla si sotul meu 9mai putin situatia cu viteza).

Depinde foarte mult de fotografia / filmarea ce va fi depusa de politie si de cum apreciaza instanta. Cu un aparator bun sanse sunt.
nu am precizat faptul ca am toate categoriile pe permis si lucrez ca sofer la firma ce are ca obiect de activitate transport international.
si nici nu am avut vreodata abateri decat contraventionale.
am facut contestatie , am luat certificat de grefa , am fost la politie sa iau permisul si a spus ca politistul nu l-a depus . este posibil asa ceva?

precizez ca permisul mi--a fost luat miercuri acum 3 zile lucratoare
bogdan_tg, utilizator
Mie nu mi-l depuseseră nici după 24 de zile. Am stat pe dreapta degeaba o săptămână. ªi să ştiţi că eu i-am câştigat până la urmă
Dupa situatia descrisa este vorba de o neacordare de prioritate.