Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dupa pronuntare ce urmeaza ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dupa pronuntare ce urmeaza ?

As avea si eu urmatoarele intrebari:
- cum aflu ce se dispune la pronuntare (ni s-a spus ca in 5 zile) ?
- dupa pronuntare, in cazul in care ceva nu este corect, care sunt caile de atac, costurile si termenele pana la care pot contesta rezolutia data (la pronuntare) ?

Multumesc.
azi112010, utilizator
Este vorba de un dosar de partaj bunuri comune - judecare fond
azi112010, utilizator
Dupa pronuntare, instanta are un termen de 30 de zile pentru redactarea sentintei, sentinta care va fi comunicata ulterior partilor.
De la data comunicarii hotararii va curge termenul de apel de 15 zile.
OK, sa zicem ca pronuntarea este azi 11.02.2011.
La pronuntare, nu se afla si procentele care-i revin fiecarei parti ?...
Ce se precizeaza la pronuntare si ce se precizeaza la redactarea sentintei ?
Cota de contributie retinuta pentru fiecare parte , precum si masa partajabila retinuta la masa de partaj o aflati din incheierea interlocutorie.
Depinde daca ati trecut de judecarea pe incheiere sau abia acum sunteti.
Dupa ramanerea in pronuntare pe incheierea interlocutorie, aceasta se va motiva si se va fixa un nou termen de judecata.
Redactarea sentintei presupune motivarea hotararii.
Procesul de partaj are practic 2 faze procesuale, prima -propunere probatorii, administrare probatorii si apoi judecarea pe incheierea interlocutorie.
Apoi dupa ce instanta a pronuntat aceasta incheiere interlocutorie urmeaza expertizele si propunerile de lotizare si apoi pronuntarea sentintei finale.

Ceva detalii: expertizele s-au facut inca de anul trecut, propunere de lotizare am facut numai eu, parata-reclamanta
Ce inseamna judecare pe incheiere ?
Pur si simplu la ultimul termen am dat fiecare note scrise si atat, judecatorul ne-a precizat ca ramane in pronuntare si atat.
Ce urmeaza dupa asta ?
Se mai pot preda note scrise in functie de ce se mai precizeaza in pronuntare ?...sau pur si simplu asta este, cui nu-i convina achita direct jumatate din taxa judiciara de timbru pentru partaj (cea initiala) ?