Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rata dobanzii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rata dobanzii

Va rog, vreau un raspuns de la un specialist in domeniul bancar deoarece sunt intr-o dilema. Am un contract de credit de nevoi personale fara garantie imobiliara la o banca si s-a modificat dobanda dupa cum se stie conform legii. Legea 288 permite clientului sa-si aleaga modalitatea de calcul a ratei dobanzii, si sunt nevoita sa fac o alegere astfel:
Citez:
a) mentinerea formulei de calcul a ratei dobanzii mentionata in Actul aditional de aliniere la prevederile OUG nr. 50/2010 (indiferent daca l-ati semnat sau nu);
b) revenirea la formula de calcul a ratei dobanzii aplicabila contractului de credit inainte de intrarea in vigoare a OUG nr. 50/2010.
Pentru a fi cat mai clari, va prezentam in tabelul de mai jos, pe diverse tipuri de credite, valorile folosite in calculul ratei dobanzii pentru cele 2 optiuni, valabile la data prezentei notificari:

a) Rata de referinta conform Actului aditional la care a fost adaugat procentul fix*
b) Rata de referinta interna conform contractului inainte de OUG
Tip produs :
Extra'Rol a) 2.94 b) 6
Tip produs :
Personal a)6.56 b) 7.75
Tip produs :
Credit Card a)6.26 b)6
*Procentul fix calculat ca urmare a conversiei formulei de calcul a dobanzii conform OUG 50/2010

Pentru a determina rata dobanzii, la valorile din tabel se adauga marja aferenta contractului dvs.
Altfel spus, intrucat contractul de credit a fost incheiat inainte de intrarea in vigoare a OUG 50 (21.06.2010) trebuie sa aleg o varianta avantajoasa pentru mine."
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez.
Multumesc, astept raspunsuri de la profesionisti deoarece va depinde rata dobanzii pe urmatorii ani care nu sunt putini.
Astept si eu raspuns , am aceeasi problema ca in postul de mai su. multmesc!

hd_carmen a scris:

Va rog, vreau un raspuns de la un specialist in domeniul bancar deoarece sunt intr-o dilema. Am un contract de credit de nevoi personale fara garantie imobiliara la o banca si s-a modificat dobanda dupa cum se stie conform legii. Legea 288 permite clientului sa-si aleaga modalitatea de calcul a ratei dobanzii, si sunt nevoita sa fac o alegere astfel:
Citez:
a) mentinerea formulei de calcul a ratei dobanzii mentionata in Actul aditional de aliniere la prevederile OUG nr. 50/2010 (indiferent daca l-ati semnat sau nu);
b) revenirea la formula de calcul a ratei dobanzii aplicabila contractului de credit inainte de intrarea in vigoare a OUG nr. 50/2010.
Pentru a fi cat mai clari, va prezentam in tabelul de mai jos, pe diverse tipuri de credite, valorile folosite in calculul ratei dobanzii pentru cele 2 optiuni, valabile la data prezentei notificari:

a) Rata de referinta conform Actului aditional la care a fost adaugat procentul fix*
b) Rata de referinta interna conform contractului inainte de OUG
Tip produs :
Extra'Rol a) 2.94 b) 6
Tip produs :
Personal a)6.56 b) 7.75
Tip produs :
Credit Card a)6.26 b)6
*Procentul fix calculat ca urmare a conversiei formulei de calcul a dobanzii conform OUG 50/2010

Pentru a determina rata dobanzii, la valorile din tabel se adauga marja aferenta contractului dvs.
Altfel spus, intrucat contractul de credit a fost incheiat inainte de intrarea in vigoare a OUG 50 (21.06.2010) trebuie sa aleg o varianta avantajoasa pentru mine."
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez.
Multumesc, astept raspunsuri de la profesionisti deoarece va depinde rata dobanzii pe urmatorii ani care nu sunt putini.