Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... nu am marja in contractul de credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

nu am marja in contractul de credit

Am un credit de nevoi personale din 2008 si la calculul dobanzii nu am trecuta nicio marja,scrie asa:in primele 40 luni rata dobanzii este 11.60 %
in ultimile 20 luni rata dobanzii este 8.90 %
DAE 14.71
Tot in 2008 mi s-a amrit de 2 ori rata,nu cu mult, dar mi s-a marit.

Cum va calcula banca rata mea cf OUG 50/2010,este obligata sa-mi adauge marja daca nu o am trecuta in contract?
In actul aditional spune ca se va calcula in functie de indicele de referinta, EURIBOR la 3 luni,la acre se adauga marja fixa a bancii,pe toata durata derularii creditului.
florenta_22 a scris:

Am un credit de nevoi personale din 2008 si la calculul dobanzii nu am trecuta nicio marja,scrie asa:in primele 40 luni rata dobanzii este 11.60 %
in ultimile 20 luni rata dobanzii este 8.90 %
DAE 14.71
Tot in 2008 mi s-a amrit de 2 ori rata,nu cu mult, dar mi s-a marit.

Cum va calcula banca rata mea cf OUG 50/2010,este obligata sa-mi adauge marja daca nu o am trecuta in contract?
In actul aditional spune ca se va calcula in functie de indicele de referinta, EURIBOR la 3 luni,la acre se adauga marja fixa a bancii,pe toata durata derularii creditului.

Puteti afla marja bancii, chiar daca nu e trecuta in contract.

Creditul fiind facut in 2008, legea aplicabila a fost 289/2004, abrogata prin OUG 50/2010.

La data expirarii celor 90 de zile (timp in care dobanda a fost fixa) de la data contractarii, dobanda dumneavoastra s-a transformat in dobanda perceputa de banca la acel moment pentru creditele cu dobanda variabila.

In decembrie 2008 a intrat in vigoare o alta lege privind protectia consumatorului (OUG 174/2008). Aceasta noua lege prevedea, referitor la calculul dobanzilor variabile, urmatoarele:

variatia ratei dobanzii trebuie sa fie independenta de vointa furnizorului de servicii financiare, raportata la fluctuatiile unor indici de referinta verificabili, mentionati in contract, sau la modificarile legislative care impun acest lucru;
dobanda poate varia in functie de dobanda de referinta a furnizorului de servicii financiare, cu conditia ca aceasta sa fie unica pentru toate produsele financiare destinate persoanelor fizice ale operatorului economic respectiv si sa nu fie majorata peste un anumit nivel, stabilit prin contract;
formula dupa care se calculeaza variatia dobanzii trebuie indicata in mod expres in contract, cu precizarea periodicitatii si/sau a conditiilor in care survine modificarea ratei dobanzii, atat in sensul majorarii, cat si in cel al reducerii acesteia;
Prin urmare, la 90 de zile de la data la care ati contractat dvs. creditul, contractele cu dobanda variabila incheiate de banca trebuiau deja sa se supuna acestor prevederi – deci sa cuprinda exact modul de calcul al dobanzii (indice + marja).
Trebuie sa aflati ce se prevedea in aceste contracte si care era marja de dobanda practicata la momentul respectiv si deci aplicabila contractului dvs. Astfel, trebuie sa mergeti la Sucursala Bancii unde vi s-a aprobat creditul, solicitand in scris sa vi se comunice formula de calcul a variabilitatii dobanzii si, daca veti fi de acord cu modul de calcul cat si cu valoarea rezultata impreuna cu detaliile de actualizare pe parcursul perioadei de rambursare, sa fie inscrisa in contractul de credit printr-un act aditional, conform OUG 50 / 2010.
Daca oug nr. 174/2008 ar fi prevazut ceea ce spune oug nr. 50/2010, respectiv aplicarea si la contractele in derulare bine mai era!
Oug nr. 174/2008 se aplica doar la contractele incheiate dupa intrarea in vigoare a acesteia (decembrie 2008).
Puteti determina marja facand diferenta intre dobanda curenta din contract si valoarea indicelui de referinta de la momentul incheierii contractului.
Folosirea dobanzii de referinta interne a bancii in calculul dobanzii variabile incalca prevederile art. 18 si art. 10 lit. b din OG nr. 21/1992.