avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa faliment

am avut un srl pina in 2010 la data de 31 aprilie l-am vindut cu tot cu datorii de 35000 ron iar pe la sfirsitul anului am primit hirtie de la tribunal prin care instanta hotareste ca finantele sa ceara falimentul catre noua adresa a sediului social adica la buc. intrebare eu mai am vreo legatura cu firma multumesc anticipat
Teoretic, nu.
In cazul in care instanta, la sesizarea lichidatorului numit sau a oricarui creditor al societatii constata ca, anterior datei la care ati instrainat societatea (cel mult trei ani anteriori deschiderii procedurii insolventei societatii), s-au petrecut acte / fapte frauduloase care au prejudiciat patrimoniul societatii, exista posibilitatea atragerii raspunderii patrimoniale a fostului administrator al societatii.
bun dar hotarirea instantei din provincie nu mai are nici o relevanta
rica_camelia a scris:

bun dar hotarirea instantei din provincie nu mai are nici o relevanta
iar la ura urmei eu mu mai am nimic pe nume
sashaD a scris:

Teoretic, nu.
In cazul in care instanta, la sesizarea lichidatorului numit sau a oricarui creditor al societatii constata ca, anterior datei la care ati instrainat societatea (cel mult trei ani anteriori deschiderii procedurii insolventei societatii), s-au petrecut acte / fapte frauduloase care au prejudiciat patrimoniul societatii, exista posibilitatea atragerii raspunderii patrimoniale a fostului administrator al societatii.
Ideea de baza este ca daca se constata ca, anterior cesiunii partilor sociale, cu cel mult trei ani anteriori deschiderii procedurii insolventei, au avut loc acte care pot fi incadrate in categoria "frauduloase", exista posibilitatea atragerii raspunderii patrimoniale a fostului administrator, dar numai pentru acele acte / fapte petrecute in societate sau in legatura cu patrimoniul acesteia, anterior instrainarii societatii, data de referinta fiind mentionarea acesteia in Registrul Comertului.

Alte discuții în legătură

Cesionare ginan ginan Daca s-au cesionat partile sociale ale unui srl cu datorii la buget in baza unui proces verbal de predare -primire insotit de balanta cu predarea activelor ... (vezi toată discuția)
Sume neclare ONU EMIL ONU EMIL Am cesionat partiel sociale ale uni S.R.La(fara probleme,datorii) gratuit unei persoane in 02.06.2008,aceasta a inscris soc. la ORC in 08.07.2008 .In acceasi ... (vezi toată discuția)
Nelamuriri in privinta raspunderii administratorului mitracher mitracher [u]Situatia de fapt:[/u] Creditorul (societatea de leasing) recupereaza autoturismul de la debitor (SRL cu asociat unic), in urma neplatii a 2 rate si ... (vezi toată discuția)