avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara salariu

buna! va rog daca se poate sa-mi spuneti cat concediu fara plata se poate lua pe durata unui an de zile,la cat avem voie, si daca in noul contract de munca la nivel national(cred ca acum se discuta aprobarea lui si publicarea in monitor) s-a modificat numarul de zile de cfp.va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:29, 12 Februarie 2011
Buna ziua
Codul muncii
Art. 148. - (1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Deci va trebui sa vedeti in contractul colectiv la nivel de unitate sau in regulametul intern.
ionela77 a scris:

buna! va rog daca se poate sa-mi spuneti cat concediu fara plata se poate lua pe durata unui an de zile,la cat avem voie, si daca in noul contract de munca la nivel national(cred ca acum se discuta aprobarea lui si publicarea in monitor) s-a modificat numarul de zile de cfp.va multumesc anticipat.


Legislatia acutala nu prevede o durata minima sau maxima a CFP pentru sectorul privat.
Durata CFP se stabileste prin ccm la nivel de unitate sau prin regulamnetul intern al angajatorului.
CCMN prevedea doar durata maxima care se putea lua pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata dupa angajare ioanaai77 ioanaai77 care este perioada minima de la angajare dupa care un angajat poate sa solicite concediul fara salar? si pentru ce perioada poate soicita acest concediu? (vezi toată discuția)
Concediu fara plata brigite brigite Daca cineva a fost angajat in luna iulie 2010 poate sa solicite concediu fara plata din luna noiembrie 2010 si daca da pe ce perioada maxima? va multumesc (vezi toată discuția)
Concediu fara plata marinica71 marinica71 ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a intra in concediu fara plata?care este perioada maxima?stima (vezi toată discuția)