Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registrul de casa in LEI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registrul de casa in LEI

Registrul de casa in LEI...este unic pt o firma? In ce conditii se pot tine mai multe registre de casa? Pot fi 2 registre de casa in LEI la o fundatie, asociatie?Doresc legea in care e stipulata vreo referire la aceste lucruri, contraventie...etc.
multumesc.
32 de vizualizari si inca nici un rspuns...hmhmhmhmh.
Se tine cate un registru de casa pentru ficare punct de lucru sau agentie a firmei - se inregistreaza toate intrarile si iesirile din respectiva locatie.
ok. ,dar unde scrie in lege kestia asta...si potrivit carei legi ...
Daca firma tine 2 registre de casa in lei , dintre care unul e fals...potrivit carei legi ...
Persoanele impozabile stabilite in Romania trebuie sa tina evidente corecte si complete ale tuturor operatiunilor efectuate in desfasurarea activitatii lor economice. - art. 156 (1) Cod fiscal - Evidenta operatiunilor.
Registr de casa - este document contabil.
E responsabilitatea persoanei respective daca tine in paralel unul fals.
Acest art din Codul fiscal ste valabil si pt fundatii, asociatii, ONG-urile in general?