Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registrul de casa in LEI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registrul de casa in LEI

Registrul de casa in LEI...este unic pt o firma? In ce conditii se pot tine mai multe registre de casa? Pot fi 2 registre de casa in LEI la o fundatie, asociatie?Doresc legea in care e stipulata vreo referire la aceste lucruri, contraventie...etc.
multumesc.
Operatiunile cu numerar sunt reglementate de DECRET Nr. 209 din 5 iulie 1976
pentru aprobarea Regulamentului operaţiilor de casa ale unităţilor socialiste
EMITENT: CONSILIUL DE STAT AL REPUBLICII SOCIALISTE ROMÂNIA
PUBLICAT ÎN: BULETINUL OFICIAL NR. 64 din 6 iulie 1976
In ANEXA 1 a REGULAMENTULUI OPERAŢIUNILOR DE CASA ALE UNITÃŢILOR SOCIALISTE se specifica :

CAP. 1
Dispoziţii generale

ART. 1
Unităţile socialiste efectuează operaţiile de încasări şi plati în numerar prin casierie, care se organizează şi funcţionează potrivit prevederilor prezentului regulament şi normelor de organizare şi funcţionare a unităţilor.
În unităţile socialiste care au un volum mare de operaţii de încasări şi plati, în funcţie de specificul şi complexitatea activităţii, se pot organiza mai multe casierii, ghişee sau puncte de încasări şi plati, a căror activitate este coordonată de către un casier central.
aleja0821 a scris:

Acest art din Codul fiscal ste valabil si pt fundatii, asociatii, ONG-urile in general?

Da se aplica si ONG-urilor.
aleja0821 a scris:

Registrul de casa in LEI...este unic pt o firma?

Da.

In ce conditii se pot tine mai multe registre de casa?

Cand sunt mai multe puncte de lucru.

Pot fi 2 registre de casa in LEI la o fundatie, asociatie?

Nu.

Doresc legea in care e stipulata vreo referire la aceste lucruri, contraventie...etc.
multumesc.

Legislatia ptr.plati de casa este: OG 94/26 aug.2004 publicata in M.O 803/31 aug .2004 sau Art.II Ordonanta Guvernului nr.15/1996,legea 131/1996 cu modificarile de rigoare
ContSters42967, utilizator