Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE ALIMENTARA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE ALIMENTARA

AM DIVORAT DE PUTIN TIMP , ACUMA FOSTA SOTIE VREA SA PLECE IN ITALIA CU FETITA SA SE STABILEASCA ACOLO... EU AM ZIS CA II SEMNEZ ACTELE DOAR CU CONDITIA SA RENUNTE LA PENSIA ALIMENTARA IN VALOARE DE 150 RON/LUNA . CINE IMI POATE DA UN RASPUNS DACA EA POATE RENUNTA LA PENSIE ...
SI DACA EA PLEACA IN ITALIA CU FETITA , EU RAMAN CA FRAIERUL SI PLATESC PENSIE ALIMENTARA PANA CAND ARE FETITA 18 ANI .
TREBUIE SA EXISTE O SOLUTIE DE A RENUNTA LA PENSIE...
uddo, utilizator
De ce nu?
Poate fetita nu mai mananca trei mese pe zi si se multumeste doar cu una.
LEGAL NU POATE RENUNTA LA PENSIA DE INTRETINERE PTCA ESTE UN DREPT AL COPILULUI PE CARE EA ESTE OBLIGATA SA-L ADMINISTREZE. DACA NU II PLATITI DOUA LUNI CONSECUTIV VA POATE FACE RECLAMATIE PT ABANDON DE FAMILIE. NICI O INTELEGERE PREVAZUTA INTR-UN ACT NU ESTE LEGALA SI VA FI ANULATA DIN OFICIU, SI NU VA VA APARA DE ABANDON DE FAMILIE.
DAR DACA EA PLEACA IN STRAINATATE CU FETITA , NICI ASA NU SE POATE. DACA EA DECLARA IN FATA LEGII CA RENUNTA LA PENSIE NICI MACAR ASA NU SE POATE RENUNTA.....
EU PLATESC 150 RON/LUNA SI BINE MERSI EA E PLECATA CU FETITA IN STRAINTATE
Nu cred că poate renunţa, este un drept al copilului nu al soţiei. Singura înţelegere pa care aţi putea-o face ar fi o înţelegere tacită în sensul ca d-voastră practic să nu o plătiţi iar soţia să nu vă acţioneze în judecată. Dacă se răzgândeşte nu păţiţi nimic dacă vă acţionează în judecată iar d-voastră o veţi plăti ca om de bună credinţă. Pentru a nu căpăta conotaţii penale, v-aş recomanda două situaţii: să încheiaţi o convenţie cu soţia, nu la notar, cu doi martori prin care să declare că nu are pretenţii să ceară pensia alimentară iar a doua situaţie, pentru linişte şi pentru faptul că este copilul d-voastră şi aveţi obligaţia morală de a-l ajuta, de a participa cu ceva la cresterea şi educarea lui, să deschideţi un cont la bancă pe numele acestuia depuneţi această sumă, chiar dacă nu puteţi lunar. Când va fi mare vă va mulţumi iar d-voastră vă veţi mândri că aţi facut ceva pentru urmaşul d-voastră.Mult succes
uddo a scris:

DAR DACA EA PLEACA IN STRAINATATE CU FETITA , NICI ASA NU SE POATE. DACA EA DECLARA IN FATA LEGII CA RENUNTA LA PENSIE NICI MACAR ASA NU SE POATE RENUNTA.....
EU PLATESC 150 RON/LUNA SI BINE MERSI EA E PLECATA CU FETITA IN STRAINTATE

NU POATE PLECA DIN TARA CU COPILUL NICI MACAR IN EXCURSIE FARA ACORDUL DVS. DAR SA SPERAM CA-I OFERA O VIATA MAI BUNA ACOLO. ORICUM CEI APROX 40 EURO NU INSEAMNA NIMIC FATA DE VENITURILE DIN STRAINATATE. DAR CE VA GANDI COPILUL CAND VA CRED=STE SI VA VEDEA CA ATI SEMNAT CU USURINTA SA SCAPATI DE PLATA PENSIEI. NU DORESC SA FIU CRITICA DAR PROBABIL CA ASA VA GANDI SI DVS PROBABIL VETI REGRETA. DECI IN AFARA DE ASPECTELE LEGALE MAI SUNT SI ALTELE DE LUAT IN SEAMA.