Forum Discuţii juridice Executare silită abuz executor
Discuție deschisă în Executare silită

abuz executor

Poate un executor sa execute doar o persoana mentionata prin alte 15 persoane in dispozitivul hotararii?
Da, in cazul in care persoanele respective au fost obligate in solidar la plata unei sume de bani.
De ce?
Mi se pare discriminare, cata vreme hotararea prevede clar,obliga paratii si nu unul singur?
Pare a fi un abuz din partea executorului si al creditorului.
Ati putea sa -mi aratati temeiul legal?
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
In cazul in care in hotarare se stipuleaza: obliga paratii la plata sumei de x lei catre creditorul y este vorba de o obligatie solidara.
Nu este necesara folosirea unor termeni speciali, ci de exprimarea clara si neindoielnica a intentiei.
Nu ar fi fost vorba de o obligatie solidara in cazul in care in hotarare se stipula clar: obliga paratul x la plata sumei de x lei, obliga paratul y la plata sumei de y lei, etc.
Potrivit art. 1039 din Codul civil - Obligatia este solidarã din partea debitorilor, când toti s-au obligat la acelasi lucru, astfel cã fiecare poate fi constrâns pentru totalitate, si cã plata fãcutã de unul din debitori libereazã si pe ceilalti cãtre creditor.