avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită abuz executor
Discuție deschisă în Executare silită

abuz executor

Poate un executor sa execute doar o persoana mentionata prin alte 15 persoane in dispozitivul hotararii?
Cel mai recent răspuns: Adriana Olteanu , Avocat 16:49, 12 Februarie 2011
Da, in cazul in care persoanele respective au fost obligate in solidar la plata unei sume de bani.
De ce?
Mi se pare discriminare, cata vreme hotararea prevede clar,obliga paratii si nu unul singur?
Pare a fi un abuz din partea executorului si al creditorului.
Ati putea sa -mi aratati temeiul legal?
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Februarie 2011
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
In cazul in care in hotarare se stipuleaza: obliga paratii la plata sumei de x lei catre creditorul y este vorba de o obligatie solidara.
Nu este necesara folosirea unor termeni speciali, ci de exprimarea clara si neindoielnica a intentiei.
Nu ar fi fost vorba de o obligatie solidara in cazul in care in hotarare se stipula clar: obliga paratul x la plata sumei de x lei, obliga paratul y la plata sumei de y lei, etc.
Potrivit art. 1039 din Codul civil - Obligatia este solidarã din partea debitorilor, când toti s-au obligat la acelasi lucru, astfel cã fiecare poate fi constrâns pentru totalitate, si cã plata fãcutã de unul din debitori libereazã si pe ceilalti cãtre creditor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare judecatoreasca in solidar!? Mircea SCALAT Mircea SCALAT 1-Intr-un proces sunt chemaţi mai mulţi cetăţeni, în mod individual ca Părâţi! 2-În cererea de chemare în judecată se dă drept capăt de cerere ... (vezi toată discuția)
Executare obligati in solidar eugen82 eugen82 cum se executa o hoatrire irevocabila prin care doua persoane sint obligate la o plata? au fost piriti impreuna in solidar si au pierdut. se executa unul 50% ... (vezi toată discuția)
Impartire prejudiciu blonda de la drept blonda de la drept buna ziua am si eu o intrebare:la un prejudiciu stabilit la 2 miliarde jm,cu 11faptuitori, acoperirea acestuia va fi impartita la toti 11 in mod egal,sau in ... (vezi toată discuția)