Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta pot iesi la pensie?

Buna ziua ! As dori sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie ? Sunt femeie , nascuta la 10 iunie 1963 , am 27 de ani vechime la o fabrica pirotehnica , dintre care 24 de ani de grupa intai 100% + 3 ani de ordonanta . Va multumesc !
Varsta standard de pensionare 62 ani si 5 luni cu un stagiu complet de 33 ani si 2 luni. Asta inseamna noiembrie 2025.
Pentru anii lucrati in conditii deosebite aveti o reducere de 5 ani si 6 luni.
Rezulta ca va puteti pensiona la varsta de 56 ani si 11 luni.
Stimata doamna, va rog sa puneti intrebarea corect si documentat caci altfel veti primi raspunsuri eronate.
Dumneavoastra daca sunteti nascuta in 10-06-1963, nu puteti avea decat maximum 19 ani 9 luni si 20 de zile de grupa I iar diferenta pana la 24 de ani trebuie sa fie in conditii speciale de munca. Activitatea prestata de dumneavoastra se regaseste in anexa 2, si in mod sigur si intreprinderea in anexa 3, la legea 263/2010.
Asadar, parerea mea este ca, dumneavoastra, conform art. 158, coroborat cu art. 30 lit. (e) ar trebui sa vi se recunoasca cei 24 de ani in conditii speciale de munca si sa vi se faca, conform art. 55 alin. (1) lit. (b), o reducere de 12 ani.
Conform acestor prevederi ar trebui sa va pensionati la varsta de 50 de ani si 5 luni, conditia de stagiu fiind indeplinita cu sporul de grupa.
Va doresc sanatate si succes.