avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta pot iesi la pensie?

Buna ziua ! As dori sa stiu la ce varsta pot iesi la pensie ? Sunt femeie , nascuta la 10 iunie 1963 , am 27 de ani vechime la o fabrica pirotehnica , dintre care 24 de ani de grupa intai 100% + 3 ani de ordonanta . Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: baican constantin , utilizator 17:40, 13 Februarie 2011
Varsta standard de pensionare 62 ani si 5 luni cu un stagiu complet de 33 ani si 2 luni. Asta inseamna noiembrie 2025.
Pentru anii lucrati in conditii deosebite aveti o reducere de 5 ani si 6 luni.
Rezulta ca va puteti pensiona la varsta de 56 ani si 11 luni.
Stimata doamna, va rog sa puneti intrebarea corect si documentat caci altfel veti primi raspunsuri eronate.
Dumneavoastra daca sunteti nascuta in 10-06-1963, nu puteti avea decat maximum 19 ani 9 luni si 20 de zile de grupa I iar diferenta pana la 24 de ani trebuie sa fie in conditii speciale de munca. Activitatea prestata de dumneavoastra se regaseste in anexa 2, si in mod sigur si intreprinderea in anexa 3, la legea 263/2010.
Asadar, parerea mea este ca, dumneavoastra, conform art. 158, coroborat cu art. 30 lit. (e) ar trebui sa vi se recunoasca cei 24 de ani in conditii speciale de munca si sa vi se faca, conform art. 55 alin. (1) lit. (b), o reducere de 12 ani.
Conform acestor prevederi ar trebui sa va pensionati la varsta de 50 de ani si 5 luni, conditia de stagiu fiind indeplinita cu sporul de grupa.
Va doresc sanatate si succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea pensiilor - grupe de munca - norme de aplicare Alin Buzatu Alin Buzatu Buna ziua! As vrea sa adresez cateva intrebari referitor la dreptul la pensie pentru mama mea, care e nascuta in 14/08/1967, are in acest moment 33 de ani ... (vezi toată discuția)
Pensia anticipata din grupa i de munca ildikogabriella ildikogabriella Colega mea este nascuta in 30.09.1967, este angajata din data de 30.09.1987, incepand cu 01.05.1990 lucreaza in grupa I de munca, din care 2 ani a fost in ... (vezi toată discuția)
Se poate iesi la pensie anticipat? ramona_84 ramona_84 Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a ... (vezi toată discuția)