Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioade lucrate in alte state
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioade lucrate in alte state

Va supun atentiei urmatorul aspect : O persoana care a lucrat in Romania 22 de ani , apoi a lucrat cu contracte in mai multe tari.Cum se procedeaza pentru pensie ? Trebuie solicitate tarilor in care a lucrat documente care sa ateste faptul ca a lucrat cu contract si sa le ataseze dosarului de pensie in tara ? Sunt valabile documentele din alte tari ? Cel mai important aspect este ca contractele au fost pe rand in : Coasta de Fildes; S.U.A.; Brazilia; Cipru; Filipine. Va rog cu seriozitate un raspuns. Nu am nici cea mai mica idee cum se procedeaza.
Perioadele lucrate in state membre ale UE si in statele cu care Romania a incheiat conventii de reciprocitate in domeniul asigurarilor sociale, perioade pentru care s-au platit contributiile de asigurari sociale, constituie stagiu de cotizare si in Romania. Din statele pe care le-ati scris, doar Cipru este membru al UE si, din ceea ce stiu eu, vom avea conventie cu SUA.

VASILENCO MIHAELA a scris:
Trebuie solicitate tarilor in care a lucrat documente care sa ateste faptul ca a lucrat cu contract si sa le ataseze dosarului de pensie in tara ? Sunt valabile documentele din alte tari ?

Persoana care urmeaza sa beneficieze de pensie nu trebuie sa solicite nimic, doar completeaza formularele la casa de pensii. Schimbul de documente se face intre state, prin institutiile care le reprezinta in domeniul asigurarilor sociale.

Ca sa intelegeti procedura, accesati link-urile de mai jos si cititi discutiile:
www.avocatnet.ro/content/for...