avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii pentru a beneficia de pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii pentru a beneficia de pensie de urmas

Buna ziua.Primesc pensie de urmas dupa tatal meu in valoare de 900 de lei lunar.

Din cate am inteles una din conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc este sa nu am un loc de munca.Fiind studenta am primit mai multe oferte de munca....de exemplu sa vand martisoare pentru 3 zile....insa acest lucru presupune un contract...pot sa accept acest contract pentru 3 zile fara ca sa-mi pierd pensia de urmas?




A doua intrebare ar fi legata de programul Work and travel. As vrea sa plec in strainatate la vara pentru 3 luni cu acest program....insa as vrea sa stiu daca imi voi pierde dreptul la pensie...daca plec..


multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:29, 14 Februarie 2011
Ruxandra17 a scris:
Din cate am inteles una din conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc este sa nu am un loc de munca.Fiind studenta am primit mai multe oferte de munca....de exemplu sa vand martisoare pentru 3 zile....insa acest lucru presupune un contract...pot sa accept acest contract pentru 3 zile fara ca sa-mi pierd pensia de urmas?

Nu mai exista aceasta conditie. Potrivit art. 118, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 263/2010, "in sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
....................................................
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."


Ruxandra17 a scris:
A doua intrebare ar fi legata de programul Work and travel. As vrea sa plec in strainatate la vara pentru 3 luni cu acest program....insa as vrea sa stiu daca imi voi pierde dreptul la pensie...daca plec..

Puteti sa plecati unde doriti, plata pensiei nu se suspenda si nici nu inceteaza. Singura conditie pentru a beneficia in continuare de pensie de urmas este sa faceti dovada continuarii studiilor, depunand la casa de pensii adeverinta emisa de unitatea de invatamant la inceputul anului scolar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Student, pensie de urmas ozgii ozgii Buna ziua, eu sunt un student care beneficiaza de pensie de urmas. As vrea sa stiu daca in momentul angajarii la un job part-time imi voi pierde dreptul la ... (vezi toată discuția)
Angajare, sau pfa cu pensie de urmas kosanorbi kosanorbi Buna ziua! Sunt student anul 2, si am pensie de urmas. Vroiam sa stiu ca daca ma angajez sau daca fac PFA, imi pierd pensia? (vezi toată discuția)
Cumul salariu-pensie de urmas Luciana31 Luciana31 Buna ziua, Sunt interesata daca salariul se cumuleaza cu pensia de urmas. Mentionez ca lucrez in redactia unui ziar si am un contract de cesiune pentru ... (vezi toată discuția)