avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un credit ipotecar pe numele meu cu fostul sot ca , ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un credit ipotecar pe numele meu cu fostul sot ca , codebitor -

Buna ziua,
In anul 2008 am facut un credit ipotecar si am achizitionat un apartament, fostul sot este codebitor ( el nefacand dovada ca este salariat si ca are un venit) acum am divortat copilul si casa a ramas a mea , dar doreste sa-l scot din contractul meu de credit pentru a face si el un credit.....sincer nu stiu cum se procedeaza, ma duc la banca cu hotararea de divort....cu contracul de cumparare vanzare si contractul de credit si le solicit acest lucru....chiar nu stiu....trebuie sa merg la un avocat....ce ma sfatuiti sa fac....
O alta problema este ca el apare in contractul de vanzare al apartamentului , fiind casatoriti la momentul aprobarii creditului si a cumpararii apartamentului....doresc sa-l scot si din acest contrac...trebuie sa merg la notar?

Va rog sa ma ajutati....ma preseaza sa rezolv aceasta problema cat mai repede....

Va multumesc si astept un raspuns din partea dvs!
Ozi buna!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:53, 14 Februarie 2011
trebuie sa faceti partaj la notar , fostul sot sa va cedeze partea lui de casa. in prealabil, obtineti acordul bancii pt a prelua dvs singura ratele. poate aveti nevoie de un alt coplatitor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lichidarea comunitatii de bunuri apartament ipotecat Mihaela20140 Mihaela20140 Buna ziua, Am contractat in 2008 un credit ipotecar impreuna cu sotul meu prin care am cumparat un apartament. Anul acesta am divortat si dorim sa facem ... (vezi toată discuția)
Divort/partaj/credit stmonica stmonica Buna ziua Eu si sotul meu urmeazasa divortam, ne-am inteles asupra divortului vom merge la notar. Ramane insa problema partajului...am cazut si aici de acord ... (vezi toată discuția)
Partaj - apartament cu credit ipotecar anymaryh anymaryh Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine ca sunt foarte stresata si nu mai stiu cum sa rezolv problema. Am divortat pe cale amiabila din culpa comuna. Acum ... (vezi toată discuția)