Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un credit ipotecar pe numele meu cu fostul sot ca , ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un credit ipotecar pe numele meu cu fostul sot ca , codebitor -

Buna ziua,
In anul 2008 am facut un credit ipotecar si am achizitionat un apartament, fostul sot este codebitor ( el nefacand dovada ca este salariat si ca are un venit) acum am divortat copilul si casa a ramas a mea , dar doreste sa-l scot din contractul meu de credit pentru a face si el un credit.....sincer nu stiu cum se procedeaza, ma duc la banca cu hotararea de divort....cu contracul de cumparare vanzare si contractul de credit si le solicit acest lucru....chiar nu stiu....trebuie sa merg la un avocat....ce ma sfatuiti sa fac....
O alta problema este ca el apare in contractul de vanzare al apartamentului , fiind casatoriti la momentul aprobarii creditului si a cumpararii apartamentului....doresc sa-l scot si din acest contrac...trebuie sa merg la notar?

Va rog sa ma ajutati....ma preseaza sa rezolv aceasta problema cat mai repede....

Va multumesc si astept un raspuns din partea dvs!
Ozi buna!
trebuie sa faceti partaj la notar , fostul sot sa va cedeze partea lui de casa. in prealabil, obtineti acordul bancii pt a prelua dvs singura ratele. poate aveti nevoie de un alt coplatitor