Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Atitudinea Asociatiei a fost corecta?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Atitudinea Asociatiei a fost corecta?

Buna ziua.Sunt proprietara unui apartament preluat in urma unei hotariri judecatoresti din luna septembrie 2010.Fostul sot nu si-a platit datoriile acumulate catre Asociatia de proprietari timp de 2ani. A fost dat in judecata de catre Asociatie, dar degeaba, caci Asociatia nu a apelat mai departe la un executor judecatoresc pentru a finaliza toata procedura de a recupera datoriile. Acum, Asociatia de proprietari imi trimite mie, instiintare,dar cu un alt nume de familie
( modificand doar doua litere a numelui meu de familie)suma pe care trebuia sa o recupereze de la fostul sot.
Cum trebuie sa procedez in acest caz?
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
depinde daca sunteti sau ati fost ambii proprietari ai apartamentului. chiar daca sotul nu si-a platit datoriile si apartamentul a fost pe numele ambilor veti plati in solidar.
Prin ce modalitate s-a facut preluarea apartamentului? Partaj, vanzare, donatie, mostenire, licitatie?
Am stat in chirie din 2008 pina in 2010, cand am preluat apartamentul in urma unui partaj. Asociatia a fost anuntata prin acte doveditoare ca in acel apartament a ramas la plata contributiilor doar o singura persoana.

Este hatarire judecatoreasca pe numele lui,prin care el trebuie sa plateasca acea suma datorata Asociatiei de proprietari
criscrisan96, utilizator
Pai si datoria nu ati impartit-o cu sotul in acest rastimp? Poate v-ati despartit de el si ati dobandit apartamentul, dar ati dobandit si creanta (restanta intreaga)apartamentului, atata timp cat nu ati partajat si acest debit.
elga50 a scris:

Pai si datoria nu ati impartit-o cu sotul in acest rastimp? Poate v-ati despartit de el si ati dobandit apartamentul, dar ati dobandit si creanta (restanta intreaga)apartamentului, atata timp cat nu ati partajat si acest debit.

cand am preluat apartamentul datoria catre Asociatie era deja facuta. Ce sa impart?
Datoriile acumulate si facute doar de el?
I-am platit sulta fostului sot.
criscrisan96, utilizator