Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintegrarea in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintegrarea in munca

Buna ziua!
Pentru reintegrarea in munca a unui functionar public, dupa suspedarea raportului de serviciu pentru cresterea copilului de pana la 2 ani trebuie sa se testeze persoana respectiva? Sau dupa orice suspendare pe o perioada mai mare a raportului de serviciu conform L188/1999?
doca a scris:

Buna ziua!
Pentru reintegrarea in munca a unui functionar public, dupa suspedarea raportului de serviciu pentru cresterea copilului de pana la 2 ani trebuie sa se testeze persoana respectiva? Sau dupa orice suspendare pe o perioada mai mare a raportului de serviciu conform L188/1999?

In ce sens ?? testarea persoanei??
ContSters42967, utilizator
Funcţionarii publici ale căror raporturi de serviciu au fost suspendate în condiţiile legii şi care îşi reiau activitatea începând cu luna ianuarie 2008 vor beneficia de salariile de bază prevăzute de OG nr.6/2007, după parcurgerea procedurii de reîncadrare aplicate funcţionarilor publici în anul 2005, cu avizul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici.
Din cate stiu eu, testarea se face in termen de 15 zile de la reluarea activităţii. Evaluarea se va efectua prin examenul de testare a cunoştinţelor profesionale, organizat în acest scop, urmându-se procedura reglementată de actele normative în materie.