avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintegrarea in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintegrarea in munca

Buna ziua!
Pentru reintegrarea in munca a unui functionar public, dupa suspedarea raportului de serviciu pentru cresterea copilului de pana la 2 ani trebuie sa se testeze persoana respectiva? Sau dupa orice suspendare pe o perioada mai mare a raportului de serviciu conform L188/1999?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:45, 8 Mai 2008
doca a scris:

Buna ziua!
Pentru reintegrarea in munca a unui functionar public, dupa suspedarea raportului de serviciu pentru cresterea copilului de pana la 2 ani trebuie sa se testeze persoana respectiva? Sau dupa orice suspendare pe o perioada mai mare a raportului de serviciu conform L188/1999?


In ce sens ?? testarea persoanei??
Ultima modificare: Joi, 8 Mai 2008
ContSters42967, utilizator
Funcţionarii publici ale căror raporturi de serviciu au fost suspendate în condiţiile legii şi care îşi reiau activitatea începând cu luna ianuarie 2008 vor beneficia de salariile de bază prevăzute de OG nr.6/2007, după parcurgerea procedurii de reîncadrare aplicate funcţionarilor publici în anul 2005, cu avizul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici.
Din cate stiu eu, testarea se face in termen de 15 zile de la reluarea activităţii. Evaluarea se va efectua prin examenul de testare a cunoştinţelor profesionale, organizat în acest scop, urmându-se procedura reglementată de actele normative în materie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testare la reluarea activitatii functionarului public? IORDANA IORDANA Un functionar public care reincepe activitatea dupa suspendarea raportului de serviciu pentru concediu ingrijire copil in varsta de pana la 2 ani, trebuie ... (vezi toată discuția)
Avansare in treapta de salarizare pt. functionarii publici burcea silviu burcea silviu In urma suspendarii la cerere a raportului de serviciu pt cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani pot avansa in treapta de salarizare ... (vezi toată discuția)
Reincadrare functionar public dupa autosuspendare giglesionut giglesionut m-am autosuspendat pe 6 luni (in 2004-2005 ) din functie iar la expirarea lor am solicitat reincadrarea (nu in scris). am fost plimbat vreo 6 luni degeaba si ... (vezi toată discuția)