avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legea 474/1994
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legea 474/1994

Buna ziua,

Imi puteti spune daca aceasta lege este inca in vigoare sau daca aveti varianta actualizata.


Multumesc
Nu exista nici o lege din 1994 cu nr. acesta, ati gresit numarul.
legea privatizarii (legea 474/1994)...

"In baza prevederilor Legii Privatizarii (legea 474/1994), Ministrul Economiei si Finantelor are puterea sa numeasca un administrator, indiferent daca detine sau nu actiuni in ..."

precizarea este publica -pe site-ul unei societati la capitolul:Corporate governance - numirea consiliului de administratie
pro.natalie a scris:

legea privatizarii (legea 474/1994)...

"In baza prevederilor Legii Privatizarii (legea 474/1994), Ministrul Economiei si Finantelor are puterea sa numeasca un administrator, indiferent daca detine sau nu actiuni in ..."

precizarea este publica -pe site-ul unei societati la capitolul:Corporate governance - numirea consiliului de administratie


Chestia aia este primul rezultat al unui search pe google.
Si eu am cautat legea si nu apare nicaieri.
S-ar putea sa fie o greseala.
"legea privatizarii" este OUG 88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale. Inainte de asta a fost legea 15/1991.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legate de încheierea contractelor dintre operatorii economici din sectorul energiei electrice Nexus11 Nexus11 Buna ziua m-ar interesa cum se cheama si de unde le-as putea lua sau descarca ordonanta de urgenta sau actul care se ocupa cu : \"Ordin al ... (vezi toată discuția)
Actiuni pas - vanzare sca baloisibaloi sca baloisibaloi Detin un procent substantial de actiuni in asociatia pas care sunt achitate. Actionarul majoritar din societatea mama listata la bursa doreste achizitionarea ... (vezi toată discuția)
Legea31/1990 artimon artimon Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca un actionar majoritar(40 %) solicita convocarea AGA prin care vrea sa anuleze hotararea AGA anterioara( adunare ... (vezi toată discuția)