Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu mi s-a facut carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu mi s-a facut carte de munca

la un notariat am incheiat un contract individual de munca pe o perioada de 3 luni la care mi s-a prelungit cu 2 luni printr-un act aditional si mi s-a spus k am carte de munca...dupa trecerea celor 5 luni am vrut sa-mi iau cartea de munca sa ma mut la o alta societate si mi s-a dat o copie dupa o decizie inregistrata la ITM si mi s-a spus k nu am carte de munca deoarece nu existau la ITM formulare tipizate...ce se poate face...este corect ca eu sa nu primesc decat niste copii dupa contract,act aditional si decizie?pot sa-mi fac carte de munca si pe perioada aceasta de 5 luni?trebuie platita vre-o taxa sau ce se poate face??
Daca nu vi s-a completat formularul de carte de munca, dar aveti contract individual de munca inregistrat la ITM, si angajatorul va elibereaza adeverinta prinvind perioada lucrata si achitarea contributiilor cuvenite aferente acestei perioade, in baza acestor acte noul angajator ( daca are formulare- carti de munca) va poate completa in cartea de munca inclusiv aceasta perioada de 5 luni.
Nu va impacientati, au fost perioade in care si 4-5 luni ITM-ul nu a avut aceste tipizate de vanzare. Nu este nicio taxa, e doar costul imprimatului care s-ar putea sa-l suportati dvs., ultima data cand m-am interesat era de 5(cinci ) lei - dar in mod normal il achita angajatorul.
georgeta_20@ a scris:

la un notariat am incheiat un contract individual de munca pe o perioada de 3 luni la care mi s-a prelungit cu 2 luni printr-un act aditional si mi s-a spus k am carte de munca...dupa trecerea celor 5 luni am vrut sa-mi iau cartea de munca sa ma mut la o alta societate si mi s-a dat o copie dupa o decizie inregistrata la ITM si mi s-a spus k nu am carte de munca deoarece nu existau la ITM formulare tipizate...ce se poate face...este corect ca eu sa nu primesc decat niste copii dupa contract,act aditional si decizie?pot sa-mi fac carte de munca si pe perioada aceasta de 5 luni?trebuie platita vre-o taxa sau ce se poate face??

In cazul in care, din diferite motive, nu exista un carnet de munca, dovada vechimii in munca se va face printr-o adeverinta de vechime, pe care angajatorul este obligat sa o elibereze la solicitarea salariatului, in temeiul art. 34 alin. (5) din Codul Muncii.
Potrivit legislatiei in vigoare, dovada vechimii prin carte de munca se va mai putea face doar pana in decembrie 2008. Adeverinta de vechime trebuie sa fie vizata de actre ITM. Din ianuarie 2009 cartile de munca vor disparea, iar dovada vechimii se va face doar prin adeverinte intocmite pe baza datelor din registrul angajatilor, aflat la fiecare angajator.

in speta, ar trebui sa primiti o astfel de adeverinta vizata de catre ITM.

pai si adeverinta de vechime nu trebuie sa o am in original???eu am primit doar o copie pe care am lasat-o la viitorul meu angajator
Trebuia sa primiti adeverinta in original , nu in copie.
Mergeti la fostul dvs angajator si solicitati adeverinta de vechime in original.
Eu sunt angajat la o firma din Bucuresti de 3 luni .Am semnat initial acel contract pe 3 luni si astazi s-au incheiat cele 3 luni si am fost chemat sa semnez contractul de angajare pe termen nedeterminat. Am intrebat daca mi s-a facut carte de munca si mi s-a raspuns ca nu inca... Totul depinde de angajator.. Acum ce vreau sa aflu , daca ma voi decide sa plec de aici pe viitor , si cartea de munca neffind facuta pana in momentul acela... eu cu ce voi putea dovedi ca am lucrat la aceasta firma? Multumesc anticipat , astept un raspuns urgent