Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva transport
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva transport

Firma A (din Brasov) face un export de marfa in China. Pentru transportul pana in port Constanta apeleaza la un transportator din Romania. Din port pana in China transportul cade in sarcina importatorului chinez.
Cum trebuie sa factureze transportatorul serviciul pentru ruta Brasov-port Constanta? Cu cota tva 24% sau este scutit cu drept de deducere?
Va multumesc.
cu tva 24%, intrucat nu se poate justifica scutirea de taxa, transportul neefectuandu-se pentru un export de marfuri, ci doar pana la constanta.