avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... apel pe penal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

apel pe penal

Buna ziua.Cu o zi in urma am fost sa ma interesez de ce nu imi vine hotararea data la sentinta penala.Acolo am aflat ca este ultima zi in care se poate face apel.V-as ruga sa-mi explicati in ce consta acest apel?Ce se intampla facand acest apel?Va multumesc foarte mult.
Cel mai recent răspuns: GMarilena , utilizator 10:13, 23 Februarie 2011
Apelul este procedura de atac a hotararii de fond. In caz ca nu este temeinica si legala.
Ultima modificare: Marți, 15 Februarie 2011
gigelas, utilizator
Daca nu sunteti multumita de hotararea care s-a dat deja in penal la fond, formulati o cerere prin care declarati apel impotriva acelei sentinte.Motivele le veti depune pana la primul termen de judecata care se va fixa pentru judecarea apelului la instanta superioara .Daca sunteti multumita de sentinta nu trebuie sa declarati apel.Impotriva acelei hotarari pot declara apel :inculpatul, partea civila, partea vatamata si procurorul.Daca una sau mai multe din aceste parti au declarat apel ,dosarul va merge la judecarea apelului la instanta imediat urmatoare (Tribunal,Curte de Apel).
Nu sant multumita de sentinta data si am facut apel.La acest apel trebuie sa fie prezente ambele parti?Este obligatoriu acest lucru?Intreb acest lucru pentru ca inculpatul nu sa prezentat deloc la dosarul penal.
Nu este obligatorie.
Nu am specificat,sunt parte vatamata in acest dosar.Chiar nu exista nici o lege care sa-l oblige sa-si indeplineasca obligatiile pt copil?Prin hotarare a fost obligat,dar chiar nu se face nimic pt al obliga ,pt ca vointa sa dovedit ca nu are ,nu au fost 2 luni de neplata sunt aprox 3 ani.

Alte discuții în legătură

Recurs cercetasa cercetasa am un proces in care sunt inculpat - vatamare corporala . procesul este pe fond inca nu sa dat sentinta. care este procedura dupa ce s a dat sentinta la ... (vezi toată discuția)
Nemulțumit de hotărârea judecătorească. cum ar trebui să procedez dacă vreau daune morale de la inculpat? marius15g marius15g Buna ziua ! Sunt nemulțumit de hotărâre judecătorească adusa inculpatului. Eu in calitate de parte vătămată vreau sa ii cer daune morale. Ce este de ... (vezi toată discuția)
Recurs penal cercetasa cercetasa de obicei la recursul la tribunal se mentine aceeasi solutie data de judecatorie???? (vezi toată discuția)