Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... DECLARATIA 102
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

DECLARATIA 102

Va rog frumos daca ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema?:-/
In cazul in care exista persoane aflate in concediu de sarcina si lauzie si valoarea acestuia este mai mare decat contributia unitatii pt concedii si indemnizatii cum se declara aceasta in declaratia 102? Cu valoare 0?:-/
Kati29 a scris:

Va rog frumos daca ma puteti lamuri si pe mine intr-o problema?:-/
In cazul in care exista persoane aflate in concediu de sarcina si lauzie si valoarea acestuia este mai mare decat contributia unitatii pt concedii si indemnizatii cum se declara aceasta in declaratia 102? Cu valoare 0?:-/

Vedeti ca aveti instructiuni de completare. Suma pe care o aveti de recuperat, este suma deductibilã

Rândul 2 „Suma deductibilă”: se înscriu sumele care pot fi
deduse în perioada de raportare din contribuțiile sociale datorate
de angajatori, conform legislației specifice privind contribuțiile
sociale. Nivelul sumei deductibile nu va depăși nivelul sumei
datorate în perioada de raportare.
La „Suma deductibilă” se înscriu, cu respectarea condiției de
mai sus, sumele reprezentând:
a) facilități/deduceri acordate din bugetul asigurărilor pentru
șomaj în conformitate cu prevederile Legii nr. 76/2002 privind
sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței
de muncă, cu modificările și completările ulterioare (cum ar fi
suma cuvenită angajatorilor care încadrează în muncă pe
perioadă nedeterminată absolvenți ai unor instituții de
învățământ, absolvenți din rândul persoanelor cu handicap,
șomeri în vârstă de peste 45 ani, șomeri întreținători unici de
familie), și alte deduceri conform legislației specifice;
b) deduceri efectuate din bugetul asigurărilor sociale de stat,
în conformitate cu prevederile Legii nr. 19/2000 privind sistemul
public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu
modificările și completările ulterioare (contribuția asigurărilor
sociale de sănătate, conform Legii nr. 95/2006 privind reforma în
domeniul sănătății, cu modificările și completările ulterioare, și
alte deduceri conform legislației specifice privind contribuțiile
sociale);
c) indemnizațiile care se calculează și se plătesc de către
angajatori, conform prevederilor Legii nr. 346/2002 privind
asigurarea pentru accidente de muncă și boli profesionale, cu
modificările și completările ulterioare, și ale Ordinului ministrului
muncii, solidarității sociale și familiei și al ministrului sănătății
publice nr. 450/825/2006 pentru aprobarea Normelor
metodologice de aplicare a Legii nr. 346/2002 privind asigurarea
pentru accidente de muncă și boli profesionale, cu modificările
și completările ulterioare, și alte deduceri conform legislației
specifice privind contribuțiile sociale;
d) pentru pozițiile 16 și 17 din Nomenclatorul obligațiilor de
plată la bugetele asigurărilor sociale și fondurilor speciale se
completează indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate,
care se calculează și se plătesc de angajatori conform art. 38 din
Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind
concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate,
aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu
modificările ulterioare.
ContSters42967, utilizator
Buna, dar cum poti sa treci in declaratia 102 suma de recuperat? ...in noul format nu este nici o casuta in care poti trece aceasta suma.