avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume pe cale administrativa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume pe cale administrativa

Copilul meu poate sa-si schimbe numele dupa 18 ani, pe cale administrativa? Adica sa nu mai poarte numele fostului sot?
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 05:01, 16 Februarie 2011
da, nu va mai avea nevoie de acordul tatalui
alinaoana a scris:

Copilul meu poate sa-si schimbe numele dupa 18 ani, pe cale administrativa? Adica sa nu mai poarte numele fostului sot?


Da, dar numai daca are un motiv intemeiat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui copilului janapopescu janapopescu Buna ziua. In urma divortului am ramas cu numele sotului din diferite motive. Ulterior am dat nastere unei fetite pe care am inregistrat-o cu numele meu ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume copil conpama conpama Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie: copilul meu a implinit varsta de 14 ani, urmeaza sa i se eliberez buletinul. DAR!!! Doreste sa-si schimbe ... (vezi toată discuția)
Legea imi permite sa schimb si numele copilului dupa ce am divortat? netie netie La divort sotul a cerut sa revin la numele purtat anterior si atunci am fost de acord, insa acum imi dau seama ca am gresit, deoarece copilul pentru care ma ... (vezi toată discuția)