Forum Discuţii juridice Executare silită explicatie conditii perimare
Discuție deschisă în Executare silită

explicatie conditii perimare

In urma sentintei definite din 03.03.3008,o persoana fizica a fost obligata sa restitue creditorului(o societate comerciala) o suma de bani in cuantum de 5000RON,in contul unor cheltuieli profesionale.
.Executorul judecatoresc a primit incuviintarea de executare silita in 27.08.2009.Debitorul a primit somatie de plata din partea executorului cu data procesului verbal anexat de 03.02.2010.
In septembrie 2010,primeste a doua somatie in dosarul de executare cu acelasi numar,care afirma intentia de scoatere la licitatie publica imobilul de domiciliu,daca nu plateste datoria catre creditor.Procesul verbal are data 02.09.2010.
Mentionez ca somatia afirma continuare actiunea de executare silita in acelasi dosar al executorului.,nu ca ar fi vorba de o noua actiune,noile cheltuieli ocazionate de aceasta fiind cumulate la cele din somatia precedenta(03.02.2010)
Odata cu somatia s-a primit si un proces verbal de constatare intocmit la ora :15.20 in aceesi zi cu somatia, care afirma ca executorul s-a deplasat la adresa debitorului si a identificat date despre locuinta acestuia,debitorul nefiind incunostintat de aceasta actiune.In somatie (intocmita in aceeasi zi cu procesul verbal de situatie)se afirma insa ca aceasta a fost deja inscrisa la OCPI din judet.
Cum putea ea fi deja inscrisa la cadastru la momentul cand procesul verbal (pe baza caruia s-a facut indentificarea imobilului) nici nu fusese intocmit,si deci nu se stia despre ce imobil este vorba? Poate fi acesta considerat viciu de procedura?
Abia la 22.09.2010 OCPI admite cererea de inscriere a somatiei privind imobilul(debitorului) identificat in procesul verbal al executorului din 02.09.2010.
Se poate considera actiunea de executare silita ca fiind deja perimata la momentul celei de-a doua somatii,in baza faptului ca intre cele doua termene de somatie s-au scurs cele 6 luni prevazute de lege?Daca ar mai fi existat alte acte de executare in acest interval de timp nu trebuia ca debitorul sa fie incunostintat de acestea?
Se aplica in acest caz termenul de 3 ani pentru perimarea dreptului creditorului de a solicita urmarire silita a debitorului?Mai poate creditorul sa solicite o noua cerere de urmarire silita ulterior datei de 03.03.2011,daca cea anterioara se considera perimata?
De curand debitorul a primit o instiintare din partea unui expert imobiliar angajat de executorul judecatoresc,ca la o data ulterioara va veni sa ii evaluaeze proprietatea in vederea scoaterii acesteia la licitatie publica.
Mai sunt valabile actiunile de executare ulterioare datei in care executarea a devenit perimata?Mai este obligat debitorul sa se conformeze acestor cereri din partea executorului?
Nu trebuia deschis un nou dosar de executare dupa data perimarii,cu reluare formalitatilor de somare si anularea cheltuielilor ocazionate de vechea actiune?
Cum trebuie procedat pentru dovedirea perimarii executarii si pentru anularea acesteia?
In legatura cu termenul de introducere contestatie la executare silita.Se poate face numai in termen de 15 zile de la orice act de executare?Scrisoare recomandata de la un expert evaluare imobil poate constitui un act de executare?Se poate introduce imediat dupa aceasta contestatie la executare?In cazul ca s-a primit al doilea act de executare la 7 luni de la primul,dar debitorul nu a facut contestatie pe motiv de perimare in termen de 15 zile de la acesta,cum se mai poate cere anularea pe motiv de perimare?Daca se constat perimarea,debitorul mai este obligat sa plateasca cheltuieli de executar,expert...?
Astazi am fost la BEJ sa-mi vad dosarul si secretara nu mi l-a pus la dispozitie zicand ca trebuie NUMAI in prezenta executorului care bineinteles nu era acolo.Nici macar sa faca copii nu a vrut.M-a pus sa fac o cere in acest sens si sa vin cand se aproba.Acum daca maine ar fi ultima zi de termen de contastatie,si eu nu am acces la dosar ca s-o pot formula,pierd acest drept?E normal cum au procedat?Unde sa ma plang?Am fost special cu un martor acolo ca sa pot dovedi ulterior cum s-a intamplat.

wiki38, utilizator
Din ce zici ti-a dat somatia pe 387 Cod procedura civila in 03.02.2010.
In 02.09.2010 a facut procesul verbal de situatie a imobilului ( conform 496 C.Pr.Civila) si imediat dupa, somatia imobiliara de plata ( conform 497 C.Pr. Civila), somatie care trebuie sa cuprinda mentiunea ca " s-a luat masura inscrierii in cartea funciara"
Masura s-a luat atunci, urmand sa se trimita la CF, cum dealtfel s-a si intamplat.
Contestatia o faci in 15 zile de cand ai luat cunostinta de act.
Raportul de evaluare trebuie comunicat, si il poti contesta si pe asta.
Somatie 02.09.2010,textual: "Mentionam ca somatia a fost inscrisa la ANCPI"
Proces verbal 02.09.2010 la capitolul cheltuieli:-Notare somatie ANCPI-50ron
-Taxa notare somatie-60RON
Trag concluzia ca cele de mai sus sunt deja indeplinite la data respectiva.
Dar procesul verbal de situatie al imobilului este incheiat in aceeasi zi(02.09.2010) la ora 15:20
wiki38, utilizator
Finally,am vazut dosarul:o singura cerere de executare a creditorului,cea initiala (de acum 2 ani),fara sa fi urmat alta pana in prezent.Intre ultima si penultima somatie fix 7 luni.Acum trebuie sa astept alt act de executare ca sa contest actiunea ca perimata?