Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Refacturarea energiei electrice si a gazelor naturale ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Refacturarea energiei electrice si a gazelor naturale duce la lichidarea societatii?

Societatea X a stat in chirie la societatea Y, chiria toata au achitat-o odata, urmand sa achite utilitatile lunar. Contractele de utilitati erau facute pe numele societatii Y care refacturau catre X.
X nu au achitat timp de 8 luni nimic, fapt pentru care au fost dati in judecata de Y, care a si castigat procesul.
X a facut recurs, sustinand ca societatea Y nu are in obiectul de activitate capacitatea de exercitiu neceasa in vederea facturarii gazelor naturale si a energiei electrice, si ca aceasta se scnctioneaza prin legea 31 cu dizolvarea societatii.
Care sunt sansele in proces a societatii X?
Cum va trebui sa se apere societatea societatea Y?
Dar in contractul incheiat intre parti nu este stipulata plata utilitatilor?? El doar refactureaza sumele. Din punctul meu de vedere Y are castig de cauza.
pentru refacturarea utilitatilor (daca este prevazut in contract acest lucru) societatea Y in calitate de locator nu trebuie sa aiba ca obiect de activitate acest lucru (este prevazut acest lucru in normele la Codul Fiscal).
smart accounting business srl, Contabil
probabil ca pe factura apare contravaloare utilitati la contractul de inchiriere nr... in conformitate cu facturile de la energie electrica, gaz, etc. In acest caz Y este masura sa isi recupereze creanta.
istudor adriana a scris:

pentru refacturarea utilitatilor (daca este prevazut in contract acest lucru) societatea X, in calitate de locator nu trebuie sa aiba ca obiect de activitate acest lucru (este prevazut acest lucru in normele la Codul Fiscal).

Sigur ca este prevazut in contract faptul ca locatarul va plati utilitatile in termen de 5 zile de la emiterea facturii de catre locator.
abcdeadi a scris:

istudor adriana a scris:

pentru refacturarea utilitatilor (daca este prevazut in contract acest lucru) societatea X, in calitate de locator nu trebuie sa aiba ca obiect de activitate acest lucru (este prevazut acest lucru in normele la Codul Fiscal).

Sigur ca este prevazut in contract faptul ca locatarul va plati utilitatile in termen de 5 zile de la emiterea facturii de catre locator.

Atunci cheltuiala este deductibila din punct de vedere fiscal. X trebuie sa plateasca datoria si dobanzi de intarziere daca acest aspect este prevazut in contract.