Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... CENZOR ASOCIATIE SPORTIVA
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

CENZOR ASOCIATIE SPORTIVA

Buna ziua

As dori sa aflu care este rolul si care sunt atributiile cenzorului in cadrul unei asociatii sportive.
Va multumesc anticipat
Cenzorul este un organ independent care asigura controlul financiar intern al unei organizatii, in conditiile stabilite prin actul constitutiv sau statut.
Atributiile acestuia la un club sportiv sau orice alta organizatie vizeaza verificarea modului in care este administrat patrimoniul, intocmind rapoarte in legatura cu aceasta pe care le prezinta adunarii generale.