Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul de a sti daca cineva e casatorit sau nu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul de a sti daca cineva e casatorit sau nu

Buna ziua. Avem urmatoarea situatie: sotul meu are o sora cu care nu mai vorbeste de mult timp (ea e o persoana mai dificila si a intrerupt orice legatura cu el). Sotul e curios daca sora s-a casatorit intre timp, dar nu poate afla acest lucru de la ea pentru ca nu isi vorbesc. Ce modalitate ar exista sa afle? De exemplu, daca ar intreba la starea civila ar putea cauta in baza de date si sa-i dea aceasta informatie? Exista vre-un drept de a avea acces la astfel de informatii?

Va multumesc.
nectarya, utilizator
nectarya a scris:

Sotul e curios daca sora s-a casatorit intre timp, dar nu poate afla acest lucru de la ea pentru ca nu isi vorbesc. Ce modalitate ar exista sa afle? De exemplu, daca ar intreba la starea civila ar putea cauta in baza de date si sa-i dea aceasta informatie? Exista vre-un drept de a avea acces la astfel de informatii?

La ce ii foloseste sa stie daca s-a casatorit sau nu? Daca il intereseaza soarta ei sa puna mana si sa o sune, sa se impace. Starea civila nu furnizeaza astfel de informatii.
Daca ii foloseste sau nu sa afle acest lucru, chiar nu are importanta. Ideea e ca mi s-ar fi parut normal sa poti avea acces la aceasta informatie pentru ca sunt situatii in care poate ti-ar face bine sa stii.
De exemplu, ai un/o iubit(a) si vrei sa stii de la inceput, in cazul in care persoana nu iti spune, daca a mai fost casatorita sau chiar este, ca sa nu mai pierzi timpul.
Multumesc pentru raspuns.
nectarya a scris:

. Ideea e ca mi s-ar fi parut normal sa poti avea acces la aceasta informatie pentru ca sunt situatii in care poate ti-ar face bine sa stii.

Mie nu mi se pare normal ca oricine are chef sa afle ceva despre o persoana sa o si poata face. Peste tot in lume exista o protectie a informatilor personale.
nectarya a scris:

Daca ii foloseste sau nu sa afle acest lucru, chiar nu are importanta. Ideea e ca mi s-ar fi parut normal sa poti avea acces la aceasta informatie pentru ca sunt situatii in care poate ti-ar face bine sa stii.
De exemplu, ai un/o iubit(a) si vrei sa stii de la inceput, in cazul in care persoana nu iti spune, daca a mai fost casatorita sau chiar este, ca sa nu mai pierzi timpul.
Multumesc pentru raspuns.

Ok, deci inteleg ca acesta este motivul pentru care intrebati de fapt ) , nefiind vorba despre sora sotului dvs. In leg cu sora, probabil se poate afla acest lucru si de la rude, cunostite vechi etc.
Este firesc sa existe confidentialitate la informatiile personale : stare civila, salariu, nr de proprietati etc.
anacross, utilizator
nectarya a scris:

Daca ii foloseste sau nu sa afle acest lucru, chiar nu are importanta. Ideea e ca mi s-ar fi parut normal sa poti avea acces la aceasta informatie pentru ca sunt situatii in care poate ti-ar face bine sa stii.
De exemplu, ai un/o iubit(a) si vrei sa stii de la inceput, in cazul in care persoana nu iti spune, daca a mai fost casatorita sau chiar este, ca sa nu mai pierzi timpul.
Multumesc pentru raspuns.

Pentru iubit sau iubita se poate angaja un detectiv particular;)