avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul de a sti daca cineva e casatorit sau nu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul de a sti daca cineva e casatorit sau nu

Buna ziua. Avem urmatoarea situatie: sotul meu are o sora cu care nu mai vorbeste de mult timp (ea e o persoana mai dificila si a intrerupt orice legatura cu el). Sotul e curios daca sora s-a casatorit intre timp, dar nu poate afla acest lucru de la ea pentru ca nu isi vorbesc. Ce modalitate ar exista sa afle? De exemplu, daca ar intreba la starea civila ar putea cauta in baza de date si sa-i dea aceasta informatie? Exista vre-un drept de a avea acces la astfel de informatii?

Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Februarie 2011
nectarya, utilizator
Cel mai recent răspuns: nectarya , utilizator 13:15, 20 Februarie 2011
nectarya a scris:

Sotul e curios daca sora s-a casatorit intre timp, dar nu poate afla acest lucru de la ea pentru ca nu isi vorbesc. Ce modalitate ar exista sa afle? De exemplu, daca ar intreba la starea civila ar putea cauta in baza de date si sa-i dea aceasta informatie? Exista vre-un drept de a avea acces la astfel de informatii?


La ce ii foloseste sa stie daca s-a casatorit sau nu? Daca il intereseaza soarta ei sa puna mana si sa o sune, sa se impace. Starea civila nu furnizeaza astfel de informatii.
Daca ii foloseste sau nu sa afle acest lucru, chiar nu are importanta. Ideea e ca mi s-ar fi parut normal sa poti avea acces la aceasta informatie pentru ca sunt situatii in care poate ti-ar face bine sa stii.
De exemplu, ai un/o iubit(a) si vrei sa stii de la inceput, in cazul in care persoana nu iti spune, daca a mai fost casatorita sau chiar este, ca sa nu mai pierzi timpul.
Multumesc pentru raspuns.
nectarya a scris:

. Ideea e ca mi s-ar fi parut normal sa poti avea acces la aceasta informatie pentru ca sunt situatii in care poate ti-ar face bine sa stii.


Mie nu mi se pare normal ca oricine are chef sa afle ceva despre o persoana sa o si poata face. Peste tot in lume exista o protectie a informatilor personale.
nectarya a scris:

Daca ii foloseste sau nu sa afle acest lucru, chiar nu are importanta. Ideea e ca mi s-ar fi parut normal sa poti avea acces la aceasta informatie pentru ca sunt situatii in care poate ti-ar face bine sa stii.
De exemplu, ai un/o iubit(a) si vrei sa stii de la inceput, in cazul in care persoana nu iti spune, daca a mai fost casatorita sau chiar este, ca sa nu mai pierzi timpul.
Multumesc pentru raspuns.

Ok, deci inteleg ca acesta este motivul pentru care intrebati de fapt ) , nefiind vorba despre sora sotului dvs. In leg cu sora, probabil se poate afla acest lucru si de la rude, cunostite vechi etc.
Este firesc sa existe confidentialitate la informatiile personale : stare civila, salariu, nr de proprietati etc.
Ultima modificare: Vineri, 18 Februarie 2011
anacross, utilizator
nectarya a scris:

Daca ii foloseste sau nu sa afle acest lucru, chiar nu are importanta. Ideea e ca mi s-ar fi parut normal sa poti avea acces la aceasta informatie pentru ca sunt situatii in care poate ti-ar face bine sa stii.
De exemplu, ai un/o iubit(a) si vrei sa stii de la inceput, in cazul in care persoana nu iti spune, daca a mai fost casatorita sau chiar este, ca sa nu mai pierzi timpul.
Multumesc pentru raspuns.


Pentru iubit sau iubita se poate angaja un detectiv particular;)

Alte discuții în legătură

Sunt însărcinată cu un bărbat căsătorit. există vreo posibilitate ca cineva “nedorit” de noi să afle că acest copil este al lui? Briana2018 Briana2018 Buna ! Întrebarea mea este, dacă sunt însărcinată cu un bărbat căsătorit și declar ca el este tatăl, in același timp și el este de accord, dar ... (vezi toată discuția)
Registrul starii civile CSR CSR Buna! Tocmai ce am descoperit acest site si sper sa gasesc o rezolvare la problema mea de moment:) Am incercat sa caut un site al registrului starii ... (vezi toată discuția)
As dori sa imi caut mama naturala, nu stiu unde sa ma adresez firewolf firewolf sunt majora , am fost infiata de la un camin de copii, certificatul de nastere este emis in 1975 eu fiind nascuta in 1974 , pe certificat apar doar numele ... (vezi toată discuția)