Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sunt însărcinată cu un bărbat căsătorit. Există ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sunt însărcinată cu un bărbat căsătorit. Există vreo posibilitate ca cineva “nedorit” de noi să afle că acest copil este al lui?

Buna ! Întrebarea mea este, dacă sunt însărcinată cu un bărbat căsătorit și declar ca el este tatăl, in același timp și el este de accord, dar copilul sa aibă numele meu de familie. Exista vreo posibilitate ca cineva “nedorit” de noi sa afle ca acest copil este al lui? Nu doresc sa declar acest copil fără tata dar in același timp nici sa nu afle soția lui ca are un copil cu mine. Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Este posibil ca copilul să poarte numele unuia dintre părinți, conform acordului acestora. Numai cine are acces la informațiile de la starea civilă ar putea să îi spună soției lui. Teoretic nu ar avea voie, dar practic se mai întâmplă să fie scăpări de informații...
Odata recunoscut copilul acesta are drepturi in raport cu tatal sau (de succesiune de exemplu) iar tatal are la randul lui atat drepturi cat si obligatii ( de ex va trebui sa ii plateasca o pensie de intretinere sau sa contribuie material la cresterea lui). Acum dvs apreciati daca sotia va afla sau nu, in functie de aceste aspecte, nu neaparat de datele de la starea civila.