avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... MAMA NECASATORITA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

MAMA NECASATORITA

Buna ziua, am o colega insarcinata, necasatorita. Intrebarea este urmatoarea: cand va naste cine, cum declara copilul si pe ce nume? Nu a fost casatorita niciodata.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 13:30, 17 Iulie 2015
Daca nu se schimba situatia pana atunci (de ex. se impaca cu tata sau el vrea sa recunoasca copilul) ea va inregistra nasterea.
In termen de 15 zile dupa ce a nascut sa mearga la Starea civila cu:
- cartea de identitate
- certificatul ei de nastere
- certificatul constatator al nasterii pe care il va primi la externare.
Numele copilului va fi numele de familie al mamei. In dreptul numelui tatalui va fi liniuta.

Daca tatal vrea sa-l recunoasca si sa-i poarte numele, merg amandoi la Starea civila - desigur si tatal cu CI + certificat de nastere.
are mama vreo posibilitate sa declare copilul pe numele ei daca si tatal doreste acelasi lucru?
Copilul va purta numele mamei in orice situatie daca ea doreste asta.

Daca tatal nu il recunoaste, e clar ca va avea numele ei de familie.

Daca tata vrea sa figureze in certificat dar copilul sa poarte numele mamei, declara asta cand merg la Starea civila pentru inregistrarea nasterii.

Daca tatal il recunoaste + vrea sa poarte numele lui, se poate doar cu acordul mamei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recunoastere paternitate zallyna zallyna Copil nascut inainte de casatoria legitima, (in concubinaj), la nume tata pe certif. nastere trasa line. Ulterior, sotul (si tatal natural al copilului) ... (vezi toată discuția)
Dobandirea paternitatii- fara proces pepy24 pepy24 buna seara, am o fetita de 1 an si 3 luni, pe certificatul ei de nastere in dreptul tatalui este liniuta, pe tatal nu l-am actionat in judecata, acum el ... (vezi toată discuția)
Copil nascut in afara casatoriei alexe adrian alexe adrian va salut..as avea o intrebare simpla.locuiesc cu concubina mea de 8 ani si avem inpreuna o fetita.din diverse motive fetita nu este pe numele meu..ce trebuie ... (vezi toată discuția)