Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... MAMA NECASATORITA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

MAMA NECASATORITA

Buna ziua, am o colega insarcinata, necasatorita. Intrebarea este urmatoarea: cand va naste cine, cum declara copilul si pe ce nume? Nu a fost casatorita niciodata.
Daca nu se schimba situatia pana atunci (de ex. se impaca cu tata sau el vrea sa recunoasca copilul) ea va inregistra nasterea.
In termen de 15 zile dupa ce a nascut sa mearga la Starea civila cu:
- cartea de identitate
- certificatul ei de nastere
- certificatul constatator al nasterii pe care il va primi la externare.
Numele copilului va fi numele de familie al mamei. In dreptul numelui tatalui va fi liniuta.

Daca tatal vrea sa-l recunoasca si sa-i poarte numele, merg amandoi la Starea civila - desigur si tatal cu CI + certificat de nastere.
are mama vreo posibilitate sa declare copilul pe numele ei daca si tatal doreste acelasi lucru?
Copilul va purta numele mamei in orice situatie daca ea doreste asta.

Daca tatal nu il recunoaste, e clar ca va avea numele ei de familie.

Daca tata vrea sa figureze in certificat dar copilul sa poarte numele mamei, declara asta cand merg la Starea civila pentru inregistrarea nasterii.

Daca tatal il recunoaste + vrea sa poarte numele lui, se poate doar cu acordul mamei.