Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordarea sporurilor de conditii vatamatoare, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordarea sporurilor de conditii vatamatoare, periculoase, grele.

As dori sa-mi precizati care sunt locurile de munca pentru care se acorda fiecare tip de spor si care sunt conditiile care trebuiesc indeplinite in acest sens. Din punct de vedere legal care sunt actele normative care reglementeaza acest lucru. Va multumesc anticipat. Pot sa intru in posesia Regulamentului 6366/1993 al MMPS si regulamentul 1132/1993 al MS?
Puteti consulta HG 1025 din 2003, privind metodologia şi criteriile de încadrare a persoanelor în locuri de muncă în condiţii speciale, modificata de HG 2280 din 2004.