Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale acte cesionare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

acte cesionare

are cineva idee cat costa taxele la registru comertului pentru a cesiona o firma.
firma este in bucuresti si isi va pastra sediul si domeniile de activitate. se schimba actionariatul si administratorul. eu cu celalalt asociat iesim din firma si preia firma alta persoana
onorariul unui avocat pentru a se ocupa de asta cit o fi??
modele de acte pentru asta unde gasesc (hotararea aga)?
de notar e nevoie??

multumesc:)
Buna ziua,
aproximez in jurul sumei de 700 lei costurile de cesionare, toate actele necesare le gasiti la ORC. Nu va trebuie avocat, le puteti face intreband la ORC.
ContSters191851, utilizator
am fost azi la reg com si inafara de un formular de cerere si un a4 cu actele necesare nu am obtinul. am intrebat de taxe si au fost foarte evazivi - parca-i injuram. pana la urma mi-a zis o tanti ceva de 100ron/pagina/maxim 2000caractere. In hartia cu actele necesare scrie ca in prima etapa trebuie cererea (pe care o am) si hotararea aga, pe care nu stiu sa o compun. exista hotarare tip ??
Consultanta si asistenta nu sunt gratuite nici la Registrul Comertului..
mai are cineva alte lamuriri?? sa-mi dea?
model pentru hotararea aga?
tarife percepute de registru/avocatii sau altcineva??

multumesc