Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale documente necesare la Registru Comertului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

documente necesare la Registru Comertului

m-ar inetersa ce documente sunt necesare la Registrul comertului pentru cesionarea de actiuni la persoane fizice in cazul unui SA.

Înregistrara cesiunii de acțiuni la ORC nu este obligatorie în această situație,fiind suficientă înregistrarea în Registrul Acționarilor societății. În situația acționarilor semnificativi, puteți efectua înregistrarea cesiunii la ORC în baza următoarelor documente:
- convocator AGA
- hotărâre AGA cesiune acțiuni
- contractul de cesiune
- act constitutiv actualizat
- taxele de registru

andreakvcs a scris:

m-ar inetersa ce documente sunt necesare la Registrul comertului pentru cesionarea de actiuni la persoane fizice in cazul unui SA.

Pe site-ul Registrului Comertului gasiti pe atat lista cu documentele necesare cat si cererile ce trebuie depuse.
[ link extern ]