Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Firma cesioneaza drepturile de folosinta unei persoane ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Firma cesioneaza drepturile de folosinta unei persoane fizice

Firma cesioneaza drepturile de folosinta a unui site unei persoane fizice. Poate persoana fizica sa vanda unei alte persoane (fie ea fizica sau juridica) siteul respectiv, iclusiv drepturile de folosinta?
depinde:
a) Cesiunea exclusiva - caracterul exclusiv al cesiunii trebuie sa fie expres prevazut in contract

In aceasta situatie, insusi titularul dreptului de autor, nu mai poate utiliza opera in modalitatile, pe tritoriul si pe termenul convenite cu cesionarul. De asemenea, nu mai poate nici sa transmita dreptul respectiv unei alte persoane.

b) Cesiunea neexclusiva - titularul dreptului de autor poate utiliza el insusi opera si poate transmite dreptul neexclusiv si altor persoane

Cesionarul neexclusiv nu poate ceda dreptul sau unei alte persoane decat cu consimtamantul expres al cedentului

informatii extrase de pe: www.avocatnet.ro/content/art...
Avocat Gabriela Buzea
Cabinet de Avocat" Gabriela Buzea" - Baroul Bucuresti