avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatorit in curs de divort dar o sa am un copil cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatorit in curs de divort dar o sa am un copil cu altcineva.

Daca sunt casatorit si sunt in curs de divort si o sa am copil cu o alta persoana pot sa trec copilul pe numele meu? Sau sa ma trec tatal copilului?
Este ilegal asa ceva?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: radaghin , utilizator 17:03, 19 Februarie 2011
Nu este ilegal.
Puteti recunoaste copilul si sa ii dati si numele.
Eram doar curios...ca am auzit de la cineva ca ar fi ilegal asa ceva..ar fi ceva gen...."Bigamie"


Oricum...multumesc pt raspuns...foarte incurajator.=D>
radaghin a scris:

.ca am auzit de la cineva ca ar fi ilegal asa ceva..ar fi ceva gen...."Bigamie"


Daca ati avea 2 sotii in acelasi timp e bigamie...
Daca esti casatorit cu 2 femei in simultan...se numeste bigamie...asta stiam si eu.
Dar sa ai copil este altceva si eram curios...
Multumesc pt raspuns.;)=D>
Faptul ca sunteti casatorit nu are relevanta in recunoasterea unui copil.Puteti avea cati copii doriti cu femei necasatorite,pentru ca daca faceti copii cu femei casatorite nu-i puteti recunoaste decat dupa ce se face tagada paternitatii de catre sotul legitim al doamnei pentru ca ulterior dvs.sa puteti recunoaste copilul.

Alte discuții în legătură

Buna ziua! bigamie? bella_galati bella_galati m am casatorit in turcia acum 14 ani,intre timp am venit in Ro fara sa divortez si sunt casatorita legal in RO.as vrea sa stiu daca casatoria din turcia mai ... (vezi toată discuția)
Inregistrare nou nascut- paternitate calinrazvan calinrazvan buna seara am si eu o intrebare ,urmeaza ca sa am un copil numai ca mama copilului a fost casatorita dar numai ca pina la nasterea copilului ea isi va schimba ... (vezi toată discuția)
Declarare nou-nascut mikaelamika mikaelamika Buna ziua, vreau si eu sa stiu daca tatal, care este casatorit si nu este divortat, poate recunoaste copilul pe care l-a facut cu alta femeie, aceasta nefiind ... (vezi toată discuția)