Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor fidelitate invatamant superior
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor fidelitate invatamant superior

buna ziua,
am citit legea privind statutul cadrelor didactice, si am gasit referiri la sporul de fidelitate acordat 'Personalului didactic cu o vechime neîntreruptă în învăţământul de peste 10 ani beneficiază de un spor de stabilitate de 15% din salariul de bază, care face parte din acesta.' - art. 50 alin 1, insa sporul este inclus in cadrul capitolului privind personalul preuniversitar.
intrebarea mea este urmtoarea: se acorda acest spor si personalului didactic auxiliar din cadrul invatamantul universitar? am citit legea, dar nu am gasit nmc specificandu-se cu privire la pers. didactic auxiliar universitar. referitor la acest fapt, mi s-a explicat la facultatea unde m-am interesat, cum ca s-ar aplica, dar este vorba despre 10 ani pe aceeasi functie, nu in aceeasi institutie. de ex. azi este bibliotecar, peste 5 ani prin reorganizare ajunge sa lucreze la tipografia universitatii, deci alt post, aceeasi institutie.
va multumesc anticipat pt ajutorul acordat.
Legea 128/1997 - Statutul personalului didactic a fost abrogata prin Legea 1/2011 astfel ca dispozitiile legale la care faceti referire nu mai sunt aplicabile din pacate.