Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot sa ma intorc in tara cu copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot sa ma intorc in tara cu copilul?

sunt casatorita cu un cetatean italian. avem un copil nascut in Romania. tatal nu mai locuiest cu noi de 2 ani. respectand legea 'ultimului domiciliu' separatia si divortul se pot face doar in Italia, din cate am inteles. Eu as vrea sa ma intorc in Romania cu copilul, chiar daca procesul se face in Italia, dar nu am copilul pe pasaport iar tatal nu vrea sa ii fac pasaport individual. Intrebarea mea este: pot sa intru si sa raman in tara cu copilul fara probleme?
Nu cred ca aveti cum sa parasiti granitele statului italian impreuna cu minorul.
Daca ati reusi sa ajungeti legal in Romania ar fi perfect pentru dvs.
Divortul s-ar fi putut face si in Romania dupa parerea mea, dar vor fi foarte multe probleme de drept.

puteti parasi italia dar doar pe cale terestra, evitand controlul vamal! iar cand intrati in Romania (mai ales dinspre Ungaria) daca nu se observa copilul ati si ajuns!
daistvan a scris:

puteti parasi italia dar doar pe cale terestra, evitand controlul vamal! iar cand intrati in Romania (mai ales dinspre Ungaria) daca nu se observa copilul ati si ajuns!

Cum adica daca nu se observa copilul?
DanDaniel a scris:

daistvan a scris:

puteti parasi italia dar doar pe cale terestra, evitand controlul vamal! iar cand intrati in Romania (mai ales dinspre Ungaria) daca nu se observa copilul ati si ajuns!

Cum adica daca nu se observa copilul?

:))=D> Da, nu cred ca nu se va observa copilul...

Si daca ajunge cumva ilegal risca sa dea de alte probleme...
simplu! trece granita din Ungaria in Romania si te controleaza f rar. eu in 6 luni am f de 4 ori dus intors si niciodata nu mi-au verificat din Ungaria in Romania, nici macar CI, invers da pt ca, sa nu uitam, cand intrii in Ungaria intrii si in spatiul Schengen, cand iesi din Ungaria spre Romania, parasesti spatiul Schengen! nu se acorda importanta celor care il parasesc spre deosbire de cei care intra !
Asa...daca nu ai ghinion, ai ajuns in Romania cu copil cu tot! Asta daca vrei neaparat sa scoti un copil dintr-o tara in alta in cadrul UE!