Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cine respecta Ordonanta nr. 27/2002?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cine respecta Ordonanta nr. 27/2002?

Am depus o cerere la primarie in care solicitam o adeverinta din care sa reiasa modul in care mi s-au retinut pe statul de plata niste sume , precum si ordinele de plata cu care au fost virate aceste sume . Distinsa contabila a primariei refuza sa imi elibereze aceasta adeverinta , fac revenire in scris la prima cerere si in cintinuare aceeasi tacere . Ce pot face in acesta situatie? Intru in contecios ?::(
In aceasta situatie, va puteti adresa instantei de contencios administrativ ...astfel,
potrivit art.a alin.1 din Legea nr.554/2004, orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, de catre o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, se poate adresa instantei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim si repararea pagubei ce i-a fost cauzata. Interesul legitim poate fi atat privat, cat si public.