Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dispozitie data peste termenul legal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dispozitie data peste termenul legal

Este legală o dispoziţie data în afara termenului prevăzut de lege? Care este baza legală care o consideră nulă?
Despre ce dispozitie este vorba? :-/

In cazul concedierii disciplinare, angajatorul poate lua aceasta masura in termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoştinţă despre săvârşirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
In cazul concedierii pentru arestarea preventiva a salariatului pe o perioada mai mare de 30 de zile, pentru inaptitudine fizica sau psihica si pentru necorespundere profesionala, angajatorul are obligatia sa emita decizia de concediere in termen de 30 de zile calendaristice de la data constatării cauzei concedierii.
Termenul de 30 de zile este caracterizat ca un termen de prescriptie, susceptibil de suspendare si intrerupere, potrivit dreptului comun.
Termenul de 6 luni prevazut in cazul concedierii disciplinare este calificat tot ca un termen de prescriptie.isciplinare.
Curgerea celor doua termene conduce la prescrierea dreptului angajatorului de a aplica sanctiuni d
Conform art.76 din Codul muncii, concedierea dispusă cu nerespectarea procedurii prevăzute de lege este lovită de nulitate absolută.

Dacă nu ne daţi mai multe amănunte, nu vă putem ajuta...;) decât cu presupuneri...
O întrebare la obiect va primi un răspuns coerent, ceea ce cred că de fapt doriţi....;)