Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Legi de urmat pentru realizarea unui magazin online
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Legi de urmat pentru realizarea unui magazin online

Buna ziua,
Intentionez sa deschid un magazin cu vanzare online.
Imi puteti spune daca care sunt legile care trebuie urmate? Atat pentru partea de prelucrare a datelor cu caracter personal, cat si pentru drepuri de autor.
Orice informatie imi este de ajutor!

Multumesc!
In primul rand trebuie sa fiti comerciant inregistrat la Oficiul Comertului (SRL, PF, AF, etc. ) si sa aveti ca obiect de activitate acest tip de comert, precum si la Directia de finante judeteana. Apoi va faceti un site. Dumneavoastra nu prelucrati, cred, toate datele persoanelor ci doar nume, prenume, adresa si eventual nr. de telefon si email iar acestea nu sunt destinate prelucrarii. Legea nu este suficient de clara. Oricum, in site mentionati ca "Nici o informatie personala dintre cele puse la dispozitie de utilizatorii acestui site nu va fi folosita in alte scopuri decat cel pentru care au fost introduse si anume efectuarea de comenzi, respectiv primirea de informatii cu caracter comercial referitoare la magazinul x sau portofoliul de produse si nu va fi dezvaluita catre terti"
daca va infiintati societate comerciala (SCS, SNC, SRL, SA, SCA) trebuie sa respectati prevederile legii societatilor comerciale nr. 31/1990 cu modificarile survenite

daca va infiintati PFA sau AF trebuie sa respectati prevederile legii nr. 300/2004 din 28/06/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod independent cu modificarile survenite
din cate stiu eu, nu mai exista asociatie familiala (AF), ci intreprindere familiala (IF) - OG 44/2008 prevede PFA, IF si II (Intreprindere inviduala)
daca nu sunteti hotarat ce sa alegeti dintre PFA IF si II vizitati site-ul urmator pentru comparatii: [ link extern ] /

pentru drepturi de autor asupra creatiilor intelectuale trebuie sa va inregistrati creatia la ORDA: [ link extern ] /
iar pentru protejarea proprietatii industriale la OSIM: [ link extern ] /
Drepturi de autor:
► scrierile literare şi publicistice;
► programele pentru calculator;
► operele ştiinţifice scrise sau orale;
► compoziţiile muzicale;
► operele dramatice, dramatico-muzicale;
► operele coregrafice şi pantomimele;
► operele fotografice şi cinematografice;
► operele de artă grafică sau plastică şi operele de arhitectură;
► lucrările plastice, hărţile şi desenele din domeniul topografiei, geografiei, ştiinţei în general;
► operele derivate plecând de la una sau mai multe opere preexistente.

proprietati industriale (inventii si marci):
- brevete
- marci
- desene si modele
- soiuri de plante
ContSters161855, utilizator