Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... certificat de conformitate
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

certificat de conformitate

Astazi, masina firmei de transport colaboratoare, care transporta marfa noastra insotita de CMR si avize de expeditie de la depozitul central la depozitele locale, este oprita de un echipaj politie + directie sanitara si i se solicita certificatele de conformitate pe produse. De cand este certificatul de conformitate un doc obligatoriu la transportul marfii?
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Am uitat sa spun natura marfii: produse zaharoase preambalate (bomboane).
Marfa controlata era transportata de la o firma romana catre punctele de lucru din Romania ale aceleiasi firme, insotita de CMR si avize de expeditie. Niciun export/import.
Nici chiar la achizitia ei din alte tari UE soferul nu a avut niciodata nevoie mai mult decat de CMR.
Am crezut ca este o sicana, dar doctorul de la Directia Sanitara a cerut oprirea masinii pana la primirea unui certificat de conformitate pe fax.
Multumesc