avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract inchiriere

am probleme cu contractul de inchiriere.proprietara doreste sa rezilieze contractul unilateral inainte de termen (3.5ani)fara motiv cu toate ca in 6 ani nu am intirziat si chiria si nu am avut neintelegeri
Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2011
nickelman200, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adina-Bianca Popea , Avocat 21:06, 17 Februarie 2011
In primul rand trebuie sa verificati in ce conditii poate fi reziliat respectivul contract.
De obicei este stipulata si rezilierea prin acordul partilorr. Deci D-vpastra nu trebuie sa fiti de acord cu aceasta varianta.
In rest, daca D-voastra v-ati respectat toate obligatiile cocntractuale nu sunt motive sa rezilieze contractul, deci nici sanse de castig intr-un eventual proces.
Avand in vedere perioada mare in care spuneti ca a-ti inchiriat, putea-=ti nota inchirierea in cartea funciara, astfel devenind opozabila si tertilor.

Ultima modificare: Joi, 17 Februarie 2011
Adina-Bianca Popea, Avocat
in ce constau problemele?
explicitati
dar poate sa faca acest lucru?/

am probleme cu contractul de inchiriere.proprietara doreste sa rezilieze contractul unilateral inainte de termen (3.5ani)fara motiv cu toate ca in 6 ani nu am intirziat si chiria si nu am avut neintelegeri

Alte discuții în legătură

Contract de inchiriere ell65 ell65 Am o problema cu contractul de inchiriere intre parintii mei si o terta persoana (juridica). Pe langa contractul de inchiriere depus la administratia ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere ell65 ell65 1. Va rog respectuos sa-mi spuneti punctul dvs. de vedere daca un contract de inchiriere (ca act de administrare) incheiat pe o perioada mai mare de 5 ani (5 ... (vezi toată discuția)
Impactul actului aditional la contractul de inchiriere de baza ell65 ell65 1. Va rog respectuos sa-mi spuneti punctul dvs. de vedere daca un contract de inchiriere (ca act de administrare) incheiat pe o perioada mai mare de 5 ani (5 ... (vezi toată discuția)