avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... mandat de arestare european
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

mandat de arestare european

prietenul meu este arestat in belgia pentru furt in timpul anchetei a fost instiintat ca si in italia a comis furturi el stie ca in italia este suspect de furt dar nu a fost niciodata arestat as dori sa stiu daca italia elibereaza mandat de arestare pentru el si in cit timp . as mai dori sa aflu cit poate dura o ancheta in belgia pentru furt
Cel mai recent răspuns: unifran , utilizator 21:45, 12 Iulie 2011

Nici vorba.Prietenul dvs. nu a furat.Si`a luat cateva suveniruri.
Politia italiana il va cauta prin interpol.In curand si cei din belgia vor fi anuntati.

Cu regret,aceasta este o intrebare ,fara raspuns,pentru ca problemele respective tin de legi ale altor state ,iar rezolvarea lor se face "destul de departe" de noi.
PROCEDURA ESTE DE SESIZARE A ORGANULUI DE URMARIRE PENALA SAU A INSTANTEI PENALE CARE DISPUNE INCEPEREA URMARIRII PENALE
Deci care este problema daca a furat ca nu va inteleg domnule Alexandru a furat pe raspunderea lui ,nu sa comenteze asa,cine vrea ,cei care doresc si stiu sa o informeze o fac cu politete nu cum procedezi tu cu obraznicie .....

Deci eu iti zic asa ca mai cunosc legile din Belgia daca e furt de buzunare nu va sta mult ,in italia la fel poti sa il scoti afara pe arest domiciliar sau chiar liber ca nu a fost prezent nici el nici avocatul lui ,procurorul decide daca il va cere in italia e posibil sa zica ,ca ei il vor aresta doar daca va intra in Italia sa sti asta totul e de norocul lui , pentru furt de magazine nu e pedeapsa mare , pentru buzunare depinde daca este primar in Belgia ,nu iti face asa griji , eu cred ca este luat in partea flamanda dupa cum merge ancheta sau sunt alte probleme
Ultima modificare: Marți, 12 Iulie 2011
unifran, utilizator
Deci care este problema daca a furat ca nu va inteleg domnule Alexandru a furat pe raspunderea lui ,nu sa comenteze asa,cine vrea ,cei care doresc si stiu sa o informeze o fac cu politete nu cum procedezi tu cu obraznicie ....


Uite ca am auzit-o si pe asta. Domnule, furtul este o infractiune, este condamnata de societate si de lege. Cum ati comenta daca dumneavoastra ai fi fost cel furat? Inafara de asta, infractiunea facuta de prietenul dvs a impus o perceptie negativa si un stigmat pentru cetatenii romani care sunt corecti si respecta regulile societatii.

Iar cu arestarea doar daca va intra in Italia e o tampenie, este de ajuns ca Italia sa emita un mandat de arestare european si poate fi arestat si extradat in Italia din orice stat european.

Deci sa inteleg ca dvs nu considerati furtul din magazine ori din buzunar o problema „prea mare”?

Alte discuții în legătură

Mandat de arestare european ContSters193734 ContSters193734 prietenul meu este arestat in belgia pentru furt in timpul anchetei a fost instiintat ca a comis furturi si in italia as dori sa stiu daca statul italian va ... (vezi toată discuția)
Ancheta pentru furt in belgia ortega ortega cit poate dura ancheta daca pedeapsa este de 1_5 ani sau mai bine zis de cite ori se poate prelungi mandatul de arest preventiv prietenul meu este in ancheta ... (vezi toată discuția)
Consecinte furt in germania CristinelI CristinelI buna ziua, va rog eu mult sa ma ajutati cu o problema. un prieten foarte bun de-a meu a fost plecat acum 2 saptamani in germania, in vacanta, si a furat ... (vezi toată discuția)