Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... modalitate calcul indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

modalitate calcul indemnizatie crestere copil

Buna ziua
Veniturile mele in anul 2010 sunt compuse din venituri din salarii( carte de munca), precum si venituri din dr de autor. Cand am depus dosarul pentru indemnizatie, am adus o adeverinta cu veniturile nete, insa mi s-a solicitat declaratia 200, pt veniturile din dr de autor, asa ca m-am conformat si am adus-o si pe aceasta. Problema consta in calculul indemnizatiei. Mi-a explicat urmatorul mod de calcul: (pt dr de autor)

Venit brut - 1000
cheltuieli forfetare- 400
contributii sociale- 150
venit net aferent activitatilor cu regim de retinere la sursa- 450 ( 1000-400-150)

se aplica 16% la venitul net, apoi se scade tot din venitul net, adica- 16/100 * 450= 72
450-72= 378. si acest venit se ia in calcul pt indemnizatie.

Intrebarea mea este daca este corect acest mod de calcul, dupa parerea mea impozitul( 16%) ar tb sa se scada din venitul brut.

Multumesc si sper sa ma puteti lamuri.

O zi placuta

Este corect calculul. Impozitul se aplica la venitul net. Din venitul brut se scad contributiile datorate de angajat la CAS, CASS, somaj. Nu ar fi bine sa se aplice la venitul brut pentru ca am da la stat si mai multi bani.
Ex: la venitul brut de 1000 impozitul datorat ar fi de 160 lei
450 impozitul datorat este de 72 lei.
Cum credeti ca este mai bine sa platiti la stat 160 lei sau 72 lei?
lauraadriana, utilizator
poate nu am explicat eu bine. intr-adevar, 16 % se aplica la venitul net. insa, ca sa obtin suma ce se ia in calcul pt obtinerea indemnizatiei, impozitul nu se scade din venitul brut? ex: 16% * 450= 72
450-72= 378.
pt indemniztie: 378/ 12= 31.5 * 75% = 23.6

sau
16% * 450= 72

1000- 72 = 928
928/12= 77.33 *75%= 57.99

sper ca de data aceasta m-am facut inteleasa( vreau sa stiu din ce se scade impozitul pentru a afla care este indemnizatia).
multumesc frumos
venitul net=venitul brut- contrib sociale -impozit
multumesc. asa gandesc si eu. dar de doamna de la prestatii sociale( cea care calculeaza indemnizatiile) mi-a spus ca se va scadea 16% din venitul net?