Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea nr. 10/2001
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea nr. 10/2001

Am solicitat reparatii pentru un teren in Floreasca. Dosarul a fost intocmit si in 2005 PMB a dat Decizia privind dreptul la despagubire. Tot in 2005 dosarul a ajuns la ANRP. In 2007 a fost intocmit Raportul de evaluare. N-a fost suficient - mi-au cerut si o Declaratie notariala pe proprie raspundere. In Oct.2008 am inregistrat la ANRP si aceasta Declaratie.
In Noembrie 2008 "au disparut" si Evaluarea si Declaratia. Vazand ca insist si ii amenint cu o ancheta oficiala, ANRP retrimite dosarul la PMB pentru "lamuriri" care, evident, nu erau necesare. Intr-un final, PMB ii "lamureste" ca intrebarile ANRP nu erau necesare, dosarul si Decizia PMB sunt corecte si retrimit dosarul la ANRP. Nici asa ANRP nu e multumita ! Retrimite dosarul la PMB, pentru ca aceasta sa-l trimita la Prefectura, invocand prevederile OU 81/2007. Deci cerand o aplicare a unei prevederi legislative din 2007 pentru un dosar din 2005. Adica o aplicare retroactiva a unei prevederi din 2007 la o lucrare din 2005 !!! Iata cum se procedeaza cu privire la Legea 10
Si care este intrebarea?
Nu mi se pare corecta masura.
Contestati aplicarea retroactiva.
Acum dosarul in cauza se afla la Prefectura si sta de cateva luni acolo. Am cerut sa intru in audienta la vice-prefectul care se ocupa de L10, dar am fost refuzat. Au primit dosarul si nici nu s-au uitat sa vada care este "problema". Am facut o revenire, explicand care este subiectul acestei retrimiteri. Sa vedem daca va catadicsi sa raspunda cineva...Imi spuneti "contestati aplicarea retroactiva". Corect, dar unde ?