avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legea nr. 10/2001
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legea nr. 10/2001

Am solicitat reparatii pentru un teren in Floreasca. Dosarul a fost intocmit si in 2005 PMB a dat Decizia privind dreptul la despagubire. Tot in 2005 dosarul a ajuns la ANRP. In 2007 a fost intocmit Raportul de evaluare. N-a fost suficient - mi-au cerut si o Declaratie notariala pe proprie raspundere. In Oct.2008 am inregistrat la ANRP si aceasta Declaratie.
In Noembrie 2008 "au disparut" si Evaluarea si Declaratia. Vazand ca insist si ii amenint cu o ancheta oficiala, ANRP retrimite dosarul la PMB pentru "lamuriri" care, evident, nu erau necesare. Intr-un final, PMB ii "lamureste" ca intrebarile ANRP nu erau necesare, dosarul si Decizia PMB sunt corecte si retrimit dosarul la ANRP. Nici asa ANRP nu e multumita ! Retrimite dosarul la PMB, pentru ca aceasta sa-l trimita la Prefectura, invocand prevederile OU 81/2007. Deci cerand o aplicare a unei prevederi legislative din 2007 pentru un dosar din 2005. Adica o aplicare retroactiva a unei prevederi din 2007 la o lucrare din 2005 !!! Iata cum se procedeaza cu privire la Legea 10
Cel mai recent răspuns: nante , utilizator 19:16, 11 Iunie 2011
Si care este intrebarea?
Nu mi se pare corecta masura.
Contestati aplicarea retroactiva.
Acum dosarul in cauza se afla la Prefectura si sta de cateva luni acolo. Am cerut sa intru in audienta la vice-prefectul care se ocupa de L10, dar am fost refuzat. Au primit dosarul si nici nu s-au uitat sa vada care este "problema". Am facut o revenire, explicand care este subiectul acestei retrimiteri. Sa vedem daca va catadicsi sa raspunda cineva...Imi spuneti "contestati aplicarea retroactiva". Corect, dar unde ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafonare despagubiri 15% N.BELLU N.BELLU Am dosar la ANRP pt. despagubiri pe L10 din 2005, si hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila din 2008.Dosarul se afla la ANRP in stadiul de evaluare ... (vezi toată discuția)
Dosar legea 10 la pmb - calcul cota teren aferent bunului GrigoreSerban GrigoreSerban Buna ziua, doresc un punct de vedere, comentariu si eventual sugestii la situatia urmatoare: M-am prezentat in audienta pe 12/7 la PMB pt un dosar L10 (care ... (vezi toată discuția)
Aplicarea oug nr. 81/2007 IRINA ANGELA IRINA ANGELA Buna ziua Am o problema si sper sa ma ajutati. In anul 2001 am depus la Prefectura Judetului Vrancea notificarea nr. 526/30.07.2001 , in calitate de ... (vezi toată discuția)