Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... salarizare functionari
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

salarizare functionari

conform art. 14 din L 285/2010 cei care au beneficiat de drepturi salariale conform art. 227 din OG 92/2003(stimulente), la stabilirea salariului de baza in anul 2011 se va avea in vedere media acestor drepturi din luna octombrie 2010 (pe functii, categorii si grade profesionale) care se vor include in salariul de baza.
Eu sunt un functionar din primarie care lucrez in serviciul de impozite si taxe si am beneficiat de aceste drepturi in anul 2010. Prin dispozitie a primarului mi s-a stabilit salariul de baza in conformitate cu prevederile legale, doar ca in dispozitia de reincadrare se adauga doua articole care suna cam asa:
Art. 2 In salariul de baza stabilit la art. 1 este cuprinsa suma de 1270 lei care reprezinta media drepturilor acordate in luna octombrie 2010 conform art. 227 din OG 92/2003.
Art. 3 Acordarea drepturilor prevazute la art. 2 se face din fondurile constituite in conformitate cu prevederile legale cu respectarea prevederilor art. 227 din OG 92/2003 din sumele constituite in luna curenta pentru luna precedenta.
In fapt acordarea acestor sume se face astfel:
- se constituie sume conform art. 227 din OG 92/2003
- suma constituita se raporteaza la nivelul fondurilor acordate in luna octombrie
- rezulta un procent care se aplica sumei de la art. 2 din dispozitie, iar suma rezultata se include in salariul de baza din luna respectiva.
Acest mod de calcul mi se pare o gaselnita si o incalcare grava a legii, mai ales ca in Normele de aplicare a Legii 285/2010 se da un exemplu clar pentru o functie din cadrul unei primarii care beneficiaza de aceste drepturi.
am facut contestatie impotriva dispozitiei de reincadrare si stabilire a salariului de baza la care inca nu am primit raspuns. As dori sa va expimati o parere vizavi de aceste aspecte si de ce ar trebui facut pentru respecterea prevederilor legale
Asta este o dovada de multa imaginatie, dar de putina cunoastere a legii...incepand cu 01.01.2011 fondurile constituite conform art. 227 se fac venit la bugetul de stat, nu mai au nici o relatie cu primaria... Media facuta la nivelul lunii octombrie se include in salariul de baza fiind o suma fixa, acordata acum lunar, care nu se mai modifica pe parcursul lui 2011, indiferent ce se mai gaseste sau nu prin fondul respectiv...
Kyandra, moderator